اگر قصد بازسازی تجاری و محاسبه هزینه بازسازی تجاری را دارید بدیهتا اولین سوالی که برایتان پیش خواهد آمد هزینه های این کار خواهد بود، برآورد هزینه بازسازی تجاری ساختمان و ملک مورد نظر همواره از دغدغه های اصلی مالکان ساختمان است، برای برآورد یک پروژه ساختمانی نیاز به دانش فنی و تجریه کافی از هزینه های آشکار و پنهان عملیات ساختمانی است، اما با کمی اطلاعات و مشورت از متخصصین می توانید ظرف مدت کوتاه تا حدودی هزینه بازسازی تجاری ملک خود را برآورد کنید.

 

چند نمونه از اشتباهات رایج در محاسبه هزینه بازسازی تجاری

 • در یک پروژه بازسازی تجاری یا بازسازی اداری، یعنی یک واحد از یک ساختمان آپارتمانی، باید توجه داشته باشیم که همچون یک پروژه ساختمانی متعارف، نیروها امکان کار بمدت ۸ ساعت در روز، از ۸ صبح الی ۵ بعد از ظهر را بدلیل مسکونی بودن آپارتمان، ندارند. بنابراین تغییر در دستمزد نیروهای کار و مدت زمان اجرای هر بخش از بازسازی، بر روی هزینه بازسازی آپارتمان مسکونی مورد نظر تأثیر خواهد گذاشت. نکته فوق در مورد هزینه بازسازی آپارتمان اداری نیز صادق است. با این تفاوت که ساعات کاری که میتوان عملیات بازسازی پر سر و صدا را در آن انجام داد، معمولاً به شیفت های شب و روزهای تعطیل منتقل می شود که خود این موضوع باعث افزایش هزینه بازسازی یک واحد اداری در یک آپارتمان می شود.
 • شیوه اجرای مرحله تخریب در بازسازی، در چنین پروژه هایی بسیار متفاوت از یک پروژه بازسازی ساختمانی است. چرا که امکان استفاده از ابزار آلات و ماشین آلات نیمه سنگین در آپارتمانها ممکن نیست. در نتیجه هزینه بازسازی یک آپارتمان در بخش تخریب آن، افزایش می یابد.
  خروج نخاله توسط نیروهای کارگری نمیتواند براحتی یک پروژه ساختمانسازی انجام شود. این بخش از پروژه بازسازی که بسیار وقت گیر و پر هزینه است، باید حتماً از طریق راه پله ها و از مسیری که مزاحمتی برای همسایه های آن آپارتمان ایجاد نکند انجام شود. این موضوع نیز باید در محاسبه هزینه بازسازی آپارتمان در نظر گرفته شود.
 • در زمان محاسبه هزینه بازسازی ویلا یا خانه ویلایی، به دسترسی نیروهای کار و ماشین آلات به محل پروژه و فاصله محل ویلا یا خانه ویلایی از شهرهای اصلی اطراف توجه شود. نداشتن جاده مناسب و یا دسترسی سخت و دور بودن فاصله محل ویلا از شهر اصلی، باعث می شود تا هزینه بازسازی خانه ویلایی یا ویلای مورد نظر به مقدار زیادی افزایش یابد.
 • در زمان بازسازی کل ساختمان، به هزینه مقاوم سازی ساختمان توجه شود. چراکه اگر سازه یا بنای ساختمان نیاز به مقاوم سازی داشته باشد، مبلغ بسیار زیادی به هزینه بازسازی کل ساختمان اضافه خواهد شد.

 

هزینه بازسازی تجاری هزینه بازسازی هزینه بازسازی ساختمان

 

محاسبه هزینه بازسازی تجاری

در این بخش، سعی شده است تاحد امکان ساده ولی کامل، مراحل کلی محاسبه هزینه بازسازی توضیح داده شود. از آنجایی که بدست آوردن هزینه بازسازی یک پروژه، روند طولانی دارد، اطلاعات مربوط به آن نیز طولانی است. با صبر و حوصله این نوشته را دنبال کنید!

 

مراحل محاسبه هزینه بازسازی تجاری

محاسبه هزینه در پروژه های بازسازی یا دکوراسیون داخلی، می­ تواند به روش های متفاوتی انجام شود. هر تیم یا فرد متخصصی، ترتیب و دسته ­بندی خاصی را در زمان محاسبه هزینه بازسازی، برای خود درنظر گرفته و آن را رعایت می­ نماید. روشی که ما در اینجا آنرا برای شما بیان می کنیم، همان ترتیبی است که کارشناسان ما در شرکت بازسازی گریت برای محاسبه هزینه پروژه ها، رعایت می ­­کنند.

 

محاسبه سرانگشتی هزینه بازسازی تجاری

برخی افراد ممکن است ترجیح بدهند، بصورت حدودی و با استفاده از تجربه قبلی خود، هزینه بازسازی را در زمان بسیار کمی محاسبه نمایند. این محاسبات می تواند بسیار نزدیک به واقعیت و یا بسیار غلط و غیر واقعی باشد. در هر صورت باید توجه داشت که محاسبه هزینه پروژه بازسازی، مانند یک پروژه ساختمانسازی نیست که هزینه پروژه های مشابه بسیار بهم نزدیک باشد. در پروژه های بازسازی و دکوراسیون داخلی، هر پروژه شرایط کاملاً ویژه خود را دارد و نتیجه نهایی پروژه های مشابه هم، اصلاً شبیه به یکدیگر نیست. ما هیچگاه از برآورد حدودی و سرانگشتی برای پروژه های خوداستفاده نمی کنیم. همواره، کارشناسان ما مراحل زیر را بدقت برای هر پروژه، بررسی و محاسبه می نمایند. برای افزایش کیفیت خدماتی که ارائه می دهیم این روش را انتخاب کرده ایم، حتی اگر زمان زیادی برای آن صرف شود. اما در هرصورت آگاهی از متوسط هزینه بازسازی، برای افرادی که میخواهند تصمیم اولیه خود را برای انجام بازسازی مورد نظرشان بگیرند، می تواند مفید باشد. اما همانطور که گفته شد، یک شخص یا تیم متخصص بازسازی، حتماً پیش از شروع بازسازی باید هزینه پروژه را با استفاده از محاسبات کامل و دقیقی بدست بیاورد.

 

مراحلی که باید برای محاسبه هزینه بازسازی تجاری بررسی شود

هزینه بازسازی اداری هزینه بازسازی تجاریبرای محاسبه هزینه بازسازی هر پروژه ای خصوصا هزینه بازسازی تجاری، می­توان به ترتیب زیر، مراحل برآورد هزینه را انجام داد:

 • بررسی اولیه موقعیت پروژه و محدودیت هایی که برای بازسازی وجود دارد.
 • تعیین مراحل و بخشهای مختلف پروژه بازسازی.
 • برداشت ابعاد و اندازه ها در هر فضا و رسم پلان آن.
 • تعیین مدت زمان هر مرحله از پروژه بازسازی.
 • تعیین میزان تخصص و تعداد نیروهای کار برای هر مرحله و بخش از عملیات بازسازی.
 • تعیین دستمزد هر یک از نیروهای کار براساس قیمت روز.
 • تعیین هزینه مصالح و ابزار مورد نیاز که باید خریداری و یا کرایه شود براساس قیمت روز.
 • محاسبه مجموع هزینه بازسازی برای هر مرحله از پروژه.
 • تعیین نوع قرارداد و دستمزد پیمانکار اصلی پروژه بازسازی.
 • بررسی و تعیین هزینه های پیش­بینی نشده در برآورد هزینه نهایی.
 • محاسبه رقم نهایی هزینه بازسازی با استفاده از جمع بندی هزینه های محاسبه شده در مراحل قبلی.

 

محاسبه هزینه بازسازی در ۱۰ مرحله

بررسی اولیه موقعیت پروژه و محدودیت هایی که برای بازسازی وجود دارد برای رسیدن به برآورد درست از هزینه بازسازی

هر عملیات ساختمانی بسته به نوع پروژه، زمان اجرای آن و موقعیت پروژه، دارای شرایط ویژه ­ای می ­باشد. یک سری محدودیت ها، قوانین و ضوابط در هر ساختمان یا محله ای وجود دارد که باید در زمان بررسی اولیه، برنامه ریزی و برآورد هزینه، به آن ها توجه شود. زیرا تمام این محدودیتها، هرکدام به اندازه اهمیتشان، برای پروژه افزایش هزینه در بر خواهند داشت. این افزایش هزینه ها باید در مراحل محاسبه هزینه در نظر گرفته شود.

 

بخشی از فضا که نیاز ضروری به بازسازی دارد، فراموش نشود

در این گام باید یک موضوع مهم دیگر نیز بررسی شود. معمولاً مالکین و کارفرمایان زمانی که تصمیم می­ گیرند تا خانه یا ساختمان یا محل کار خود را بازسازی نمایند، یک لیست از بخشهای مختلفی که نیاز است بازسازی شود را در برنامه ریزی اولیه خود، درنظر می ­گیرند. در اکثر موارد، زمانی که کارشناسان ما به محل پروژه مراجعه می­کنند تا بررسی اولیه را انجام داده و مشاوره در اختیار کارفرما قرار دهند، متوجه می­شوند که یک یا چند بخش از فضای مورد نظر، که در لیست اولیه کارفرما گنجانده نشده اند، شرایط مناسبی ندارند. پس از بررسی ممکن است تشخیص دهند که صلاح بر این است که این بخشها نیز به لیست بازسازی مالک اضافه شوند. در مورد برخی از پروژه ها، کارفرما اصرار می­کند که برخلاف نظر کارشناسان ما، تنها همان موارد و بخشهای مورد نظر خودشان را بازسازی نمایند. متأسفانه علت آن نیز مشخص است. نداشتن شناخت کافی از تخصص کارشناسان ما و یا تصور اینکه انگیزه تیم کارشناسی ما از ارائه چنین پیشنهاداتی، افزایش هزینه پروژه و سود بیشتر برای شرکت ما است. در این مورد نیز تا زمانی که مراجعین و مشتریان ما، با سیستم و تعهد کاری تیم ما، بمرور آشنا نشوند، نمی­توان ایشان را با بیان شفاهی و یا کتبی تعهدات خودمان نسبت به کار تخصصی که انجام می­دهیم قانع کنیم. بنابراین تنها کاری که در این موارد انجام می­توان انجام داد این است که دلایل فنی خود را ارائه بدهیم تا کارفرما بتواند براساس این دلایل تصمیم نهایی خود را بگیرد. در مورد اعتماد به تعهد کاری ما در قبال حرفه ای که در آن تخصص داریم نیز، تنها آشنایی بیشتر و تجربه کار با ما، می­تواند مشتریان و کارفرمایان ما را درمورد صداقت و انگیزه واقعی ما برای ارائه پیشنهاداتمان به ایشان، قانع کند.

 

به افراد پیشنهاد می شود با بیش از یک شرکت یا تیم متخصص در مورد پروژه خود مشورت نمایند

ما همیشه سعی می ­کنیم مراجعه کننده ­ها و مالکین محترم را ترغیب نماییم تا درمورد بازسازی با چند شرکت یا پیمانکار دیگر که تجربه و دانش فنی کافی داشته باشند، مشورت نموده و نظر آنها را نیز دریافت نمایند. به این ترتیب تشخیص خواهند داد، مواردی که به آنها پیشنهاد می­شود ضروری و منطقی بوده است و یا تنها با هدف کسب سود بیشتر برای پیمانکار می­باشد. این موضوع درمورد بازسازی و تعمیرات تأسیسات نیز زیاد اتفاق می­ افتد. علت آن این است که متأسفانه بدلیل کیفیت پایین اجرای تأسیسات در اکثر پروژه های ساختمانی در کشور ما و استفاده از مصالح نامناسب، عمر تأسیسات مکانیکی و برقی ساختمان ها بسیار کم است. به این ترتیب معمولاً هر زمان که تصمیم به بازسازی گرفته می­شود، بهتر است تأسیسات قدیمی، اصلاح و تعمیر شوند.

 

تعیین مراحل و بخشهای مختلف پروژه بازسازی تجاری

بازسازی تجاری هزینه بازسازی تجاریپس از بررسی اولیه، مراحل و بخشهای مختلف پروژه بازسازی را براساس برنامه ریزی اولیه، نظر کارفرما و پیشنهاد کارشناسان مربوطه تعیین می­نماییم. بطور مثال، مراحل یک پروژه بازسازی میتواند عبارت باشد از: تخریب، بنایی یا دیوارچینی، اجرای کناف، اجرای تأسیسات، کاشی­کاری و … . البته در صورتی که پروژه مورد نظر شامل طراحی نیز باشد، این مرحله نیز باید بطور کامل در محاسبات، دیده شود. پس از مشخص شدن مراحل مختلف پروژه، بخشهای مختلف هر یک از این مراحل نیز باید تعیین شود. بطور مثال برای مرحله تخریب، بخشهای این مرحله میتواند عبارت باشد از: سقف آشپزخانه، کف آشپرخانه، سقف سالن، دیوار اتاق خواب، کابینت ها، پنجره ها، کف واحد و غیره.

 

برداشت ابعاد و اندازه های فضا و رسم پلان آن

در ادامه باید ابعاد تمام فضاهایی که قرار است بازسازی شود را برداشت نموده و ثبت نماییم. بهترین و کاربردیترین حالت برای ثبت این اطلاعات، برداشت ابعاد کل فضا و رسم پلان آن میباشد. در مراحل بعدی محاسبات، مقادیر و حجم کار، به کمک این پلان ها بدست می آید. اشتباه رایج در زمان برداشت ابعاد و رسم پلان این است که به زوایای مابین دیوارها توجه کافی نمی شود. برداشت پلان هر فضایی باید دقیق انجام شود و تنها برداشت طول دیوارها کافی نیست. حتماً باید از روش مثلث بندی یا هر روش دقیق دیگری برای برداشت ابعاد و اندازه های فضا و پلان استفاده شود .

 

چرا باید حتماً برداشت محل پروژه، برای محاسبه هزینه بازسازی اداری، دقیق انجام شود؟

بعنوان مثال، در یک پروژه بازسازی ساختمان، راهرو یا لابی آن ساختمان که دارای طول زیادی می­باشد را درنظر بگیرید. اگر زاویه بین دیوارهای مجاور هم، بیشتر یا کمتر از ۹۰ درجه باشند و ما در زمان اندازه گیری و رسم پلان این زاویه ها را به اشتباه ۹۰ درجه درنظر گرفته باشیم، در محاسبه حجم عملیات سنگ کاری کف یا اجرای کناف سقف، اشتباه خواهیم کرد. هم حجم مصالح و هم حجم اجرا اشتباه محاسبه می شود. زیرا کج بودن راستای یک دیوار طولانی به معنی حجم زیادی از برشکاری در مصالح کف یا مصالح سقف می­باشد. این موضوع هزینه اضافی پیش بینی نشده ­ای به هزینه های بازسازی اضافه خواهد نمود. پس حتماً باید اندازه ها و برداشتها دقیق باشد. برداشت دقیق فضاها، برای محاسبه دقیقتر هزینه بازسازی الزامی است، در غیر اینصورت، هزینه نهایی با هزینه پیش­بینی شده اختلاف بسیار زیادی خواهد داشت.

 

تعیین مدت زمان هر مرحله از پروژه بازسازی برای محاسبه هزینه بازسازی

پس از تعیین مراحل و بخشهای مختلف پروژه بازسازی مورد نظر و تعیین ابعاد هر بخش، باید زمان اجرای هر مرحله از عملیات بازسازی، بصورت جداگانه، بررسی و محاسبه شود. بخش بزرگی از هزینه بازسازی، دستمزد و هزینه های جانبی مانند صبحانه، ناهار، اجاره ابزار و لوازم و … به مدت زمان انجام هر عملیات وابسته است. بنابراین برای بدست آوردن این قبیل هزینه­ ها لازم است تا مدت زمان انجام هر عملیات در هر بخش از پروژه بازسازی مشخص شود. همچنین برای اینکه برنامه ریزی دقیقی برای انجام پروژه مورد نظر انجام شود، لازم است تا مدت زمان اجرای هر بخش بصورت دقیق و جداگانه محاسبه شود. همچنین باید بررسی شود که کدام عملیاتها در بخشهای مختلف، از نظر زمان اجرا، با یکدیگر همپوشانی دارند. یعنی کدام بخشها بطور همزمان می­توانند انجام شوند و نیاز به زمان اضافی جداگانه ای ندارند. بطور مثال در یک پروژه بازسازی فروشگاه، زمانی که کارگران و سایر نیروهای کار مرتبط، داخل فروشگاه، درحال تخریب می­باشند، کارگران دیگری می­توانند همزمان تابلو یا نمای فروشگاه را تخریب نمایند. در چنین شرایطی، کارگرانی که مشغول جمع آوری نخاله های داخل فروشگاه هستند، می­توانند همزمان نخاله های نما و تابلو فروشگاه را نیز جمع آوری و بارگیری نمایند.

بازسازی تجاری هزینه بازسازی تجاریبه این ترتیب زمانی که برای تخریب، جمع آوری نخاله و بارگیری آنها در بخش نما، محاسبه می­نماییم، تا حدود زیادی با عملیات تخریب داخل فروشگاه همپوشانی دارد، درنتیجه برای محاسبه مدت زمان عملیات تخریب در بخش نمای فروشگاه، مدت زمان انجام آن، همزمان با عملیات تخریب داخل فروشگاه درنظر گرفته می­شود. بنابراین هزینه اضافی بعنوان دستمزد کارگران، هزینه اجاره ابزار و لوازم تخریب، هزینه صبحانه و ناهار و …، جداگانه برای تخریب نما و تخریب داخل فروشگاه درنظر گرفته نمی­شود. در این مورد نیز، برای برآورد عدد نزدیکتر به واقعیت، باید تجربه کافی در پروژه های مشابه داشته باشیم. با پیش­بینی شرایط اجرای هر مرحله از پروژه در واقعیت، این اعداد را تا حد امکان نزدیک به مقدار واقعی تعیین می نماییم.

 

تعیین تعداد و تخصص نیروهای کار برای هر مرحله و بخش از عملیات بازسازی

در این گام، براساس ویژگی، ابعاد و مدت زمان اجرای هر بخش، پیش­بینی میکنیم که چه تعداد نیروی کارگری، استادکاری یا متخصص برای انجام آن بخش نیاز است. سپس این اطلاعات را در ردیف محاسبه هزینه هربخش، در ستون دیگری وارد می نماییم. در این گام نیز همچون گام محاسبه مدت زمان اجرای هر بخش، به همپوشانی نیروهای کار توجه می­شود. چنانچه تعدادی از نیروهای اجرایی بتوانند بصورت همزمان, عملیات بیش از یک بخش را اجرا نمایند، تعداد نیروی انسانی برای بخشهایی که همپوشانی دارند بصورت مشترک درنظر گرفته می شود.

 

بررسی و تعیین هزینه های پیش بینی نشده در برآورد هزینه

موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه شود، هزینه ­هایی است که ممکن است به هر دلیلی در زمان برآورد هزینه قابل پیش­بینی نباشند. ممکن است بخشی از کار در برخی از موارد بیش از پیش­بینی ما بطول بی انجامد. ممکن است قسمتی از کار بدلیل خطای نیروی انسانی درست اجرا نشده و لازم باشد بار دیگر تکرار شود. ممکن است به دلیل ممناعت همسایه ها و یا شهرداری، وقفه ­ای در کار ایجاد شود. ممکن است بدلایل مختلفی که کاملاً خارج از کنترل ما است، قیمت­ها و جو حاکم بر بازار ملتهب شده و فروشندگان مصالح و اجناس، محصولات خود را نفروشند. ممکن است قیمت های برآورد شده برای اجناس، به یکباره در مدت زمان کوتاهی چندبرابر شوند و یا دلایل بسیار دیگری که ما بارها در طول پروژه­ هایی که اجرا نموده ­ایم با آنها روبرو شده ­ایم. برای چنین شرایطی و اینگونه هزینه های غیر قابل پیش­بینی، درصدی به مبلغ هزینه بازسازی پیش­بینی شده اضافه می­شود. این درصد از ۵ الی ۱۵ درصد، بسته به نوع پروژه، هزینه بازسازی تجاری، موقعیت زمانی و مدت پروژه تعیین می­ شود.

 

در ادامه به چند سوال متداول شما بزرگواران درمورد هزینه بازسازی تجاری و نحوه محاسبه و انجام آن خواهیم پرداخت:

 

محاسبه هزینه بازسازی تجاری چگونه است؟

ابتدا بررسی اولیه موقعیت پروژه و محدودیت هایی که برای بازسازی وجود دارد، سپس تعیین مراحل و بخشهای مختلف پروژه بازسازی، بعد تعیین دستمزد هر یک از نیروهای کار براساس قیمت روز و محاسبه رقم نهایی هزینه بازسازی با استفاده از جمع بندی هزینه های محاسبه شده در مراحل قبلی.

بازسازی تجاری چه مزایایی دارد؟

در شرکت ها، دفتر ها و سایر فضاهای تجاری به طور کلی شما اولین تاثیر و مهم ترین آن را با فضای خودتان روی مراجعه کننده خواهید گذاشت. چیدمان، سلیقه، استفاده از فضا و خیلی موارد دیگر. برای همین مهم است که تا حد امکان فضا را به صورت تخصصی شخصی سازی کنید تا بتوانید کسب و کارتان را موفق تر از گذشته پیش ببرید.

برای نو کردن فضای تجاری چه راه هایی وجود دارد؟

سه گزینه دارید: می‌توانید فضای تجاری موجود خود را مجدداً بازسازی، نوسازی یا طراحی مجدد کنید تا آن را کاربردی‌تر کنید. هر کدام مزایا و معایبی دارد.

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

بازسازی: «بازگرداندن یک مکان به وضعیت شناخته شده قبلی. نوسازی: «بازگرداندن یک مکان به حالت شناخته شده قبلی.»

بهترین شرکت بازسازی تجاری در ایران کدام است؟

پیمانکاران و متخصصان شرکت بازسازی گریت با بیش از ۱۵ سال تجربه درخشان در خدمت شما بزرگواران برای انجام هر گونه پروژه بازسازی هستند.

 

امیدواریم که این مطلب پاسخگوی شما همراهان خوب گریت درمورد هزینه بازسازی تجاری بوده باشد، فراموش نکنید که همیشه می توانید برای پرسیدن سوالات خود و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس بوده و یا از طریق فرم زیر اقدام به ارتباط با کارشناسان ما نمایید.

  نظر شما درمورد بازسازی تجاری چیست؟ آیا ساختمان های تجاری باید بازسازی شوند یا تخریب شده و از نو در پلتفرمی دیگر و طبق مد روز ساخته شوند؟ آیا هزینه بازسازی تجاری را منطقی می دانید؟ نحوه محاسبه آن را چگونه یافتید؟ خوشحال می شویم نظراتتان را درمورد بازسازی تجاری برای ما بنویسید!