بازسازی و نوسازی و هزینه آن

در دنیای امروزی یکی از مهم ترین مسائلی که می تواند ذهن هر کسی را به خود مشغول کند، مسئله خانه و محلی برای سکونت و هزینه بازسازی و نوسازی آن است. مسئله‌ی خانه، به خصوص در کشور ما و در شهرهای بزرگ تر به عنوان یک معضل شناخته می شود. همان طور که خودتان می دانید زمانی که در خانه ای زندگی می کنید، به مرور زمان و با توجه به تغییرات در نیازهای افراد خانواده ابعاد فضا ها برای شما کوچکتر خواهد شد و علاوه بر آن خانه‌ی شما در مرور زمان دچار فرسودگی خواهد شد. شاید بعد از مدتی تعداد افراد خانواده تان بیشتر شد و به اتاق های بیشتری احتیاج داشتید. یا شاید مشکلات به وجود آمده در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، باعث شود که بخواهید محل زندگی خود را عوض کنید و به خانه‌ی بهتری نقل مکان کنید. اما همان طور که گفته شد خرید یک خانه می تواند هزینه های بسیار هنگفتی داشته باشد. به عنوان مثال اگر به هر دلیل مجبور به فروش خودروی خود شوید، پس باید خانه تان را در محلی انتخاب کنید که برای رفت و آمد ها مناسب باشد و به حمل و نقل عمومی دسترسی خوبی داشته باشد. امروزه به دلیل قیمت بالای خانه های نوساز یا خانه هایی که عمر زیادی دارند، خرید یا اجاره خانه، بسیار سخت و برای بسیاری از افراد نشدنی می باشد.

بازسازی و نوسازی

اما راه حل چیست؟ چطور می توان خانه را بهبود بخشید یا تعمیرات آن را طوری انجام داد که هزینه های زیادی بر دوش سرپست خانواده نیفتد؟ راه حل معماران و متخصصان این زمینه برای این مشکل، بازسازی و نوسازی خانه است. ما انسان ها در دنیایی زندگی می کنیم که هر لحظه در حال رشد است. با رشد علم در اطراف ما،‌ نیازهای ما نیز از زندگی و وسایل زندگی خود بیشتر می شود و دوست داریم چیزهای بهتر و بیشتری را با زحمت کمتری به دست بیاوریم. این موضوع در مورد خانه و محل زندگی نیز صدق می کند. شما می تواند با بازسازی و نوسازی منزل خود شرایط بهتری را با هزینه‌ی کمتر برای خانه و خانواده خود فراهم کنید. گاهی پیش می آید که شما از فضای داخل خانه‌ی خود خسته شده اید و دوست دارید طراحی آن را طوری انجام دهید که مطابق میل خودتان باشد. اما هیچ وقت خانه ای را پیدا نکرده اید که کاملا مطابق با خواسته های شما باشد. بازسازی و نوسازی خانه می تواند راه حل مناسبی برای تعمیرات و زیباسازی خانه مطابق با خواسته های شما باشد. اما بازسازی خانه چیست؟ آیا بازسازی و نوسازی در کنار یک دیگر انجام می گیرند؟ بازسازی خانه چه مراحلی دارد؟ ما این جا هستیم تا به همه‌ی سوالات شما پاسخ دهیم.

 

بازسازی و نوسازی، نگاهی عمیق تر

نوسازی به معنای تعمیر یک اتاق بدون تغییر کاربری آن است، در حالی که بازسازی کل هدف فضا را تغییر می دهد. اما چرا این تفاوت ها برای شما، صاحب خانه یا کسب و کار اهمیت دارد؟ در حالی که تفاوت‌های بین این دو بسیار ظریف است، می‌تواند تفاوتی در میزان ارزش سرمایه‌گذاری پروژه شما برای شما ایجاد کند. هنگام انتخاب بین بازسازی و بازسازی، در اینجا برخی از عواملی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • قیمت: صرف نظر از اینکه تصمیم دارید با فضای خود چه کاری انجام دهید، بازسازی همیشه بیش از بازسازی هزینه دارد زیرا اغلب به کارهای پیچیده ساختمانی، برقی و لوله کشی نیاز دارد. همچنین ممکن است نیاز به دریافت مجوز برای یک پروژه بازسازی کامل داشته باشید که می تواند چندین میلیون تومان به صورت حساب شما اضافه کند.
 • زمان: در حالی که می‌توانید به سرعت دستکاری‌های آرایشی جزئی را انجام دهید، هر گونه بازسازی به یک جدول زمانی بسیار طولانی‌تری نیاز دارد. انتظار دارید برنامه ریزی و ساخت بازسازی شما چندین ماه طول بکشد. اتاق‌های نشیمن و حمام معمولاً حدود سه ماه پس از شروع برنامه‌ریزی تکمیل می‌شوند، در حالی که آشپزخانه‌ها ممکن است تا پنج ماه طول بکشد.
 • محدوده پروژه: پروژه های نوسازی عمدتاً بر ظاهر خانه یا ساختمان تجاری شما تمرکز می کنند، در حالی که بازسازی کل عملکرد آن را تغییر می دهد. با بازسازی، می توانید لوازم و وسایل جدید نصب کنید و فناوری ساختمان خود را ارتقا دهید. از سوی دیگر، زمانی که تغییرات آرایشی برای رفع مشکل کافی نیست، بازسازی به شما امکان می دهد فضای خود را کاملا متحول کنید.
 • گزینه های سفارشی سازی: بازسازی می تواند ظاهر مدرن تری به ساختمان شما بدهد و عناصر کاربردی زیادی به ساختمان شما اضافه کند، اما نمی توانند ساختار را به کلی تغییر دهند. اگر می خواهید اتاق را با خراب کردن یک دیوار باز کنید یا فضا را کاملاً تغییر دهید تا آن را متعلق به خودتان کنید، باید یک بازسازی کامل انجام دهید.

 

تفاوت بین هزینه بازسازی و نوسازی

مردم اغلب می پرسند که تفاوت بین بازسازی و بازسازی چیست و پاسخ شامل سایه های خاکستری زیادی است. به عنوان مثال نمونه ای از بازسازی خالص، مونپلیه جیمز مدیسون است که در نزدیکی اورنج، ویرجینیا قرار دارد. مونپلیه به عنوان خانه شخصی مدیسون شروع به کار کرد. در طول سال ها، هم توسط مدیسون و هم توسط مالکان بعدی، به طور قابل توجهی گسترش یافت. در مرمت کامل باستان شناسی که در سال ۲۰۰۸ آغاز شد، تصمیم گرفته شد تا ساختمان به ظاهر سال ۱۸۲۰ بازگردد. بازسازی شامل همه چیز از تجزیه و تحلیل رنگ گرفته تا رادار نفوذی زمینی بود و نتیجه تا حد امکان دقیق ترمیم شد. یکی از اولین اصول بازسازی این است که تا حد امکان از مواد اصلی حفظ شود. پروژه مونپلیه تمام تلاش خود را کرد تا تمام قطعات اصلی پازل خانه را پیدا کند. برای بسیاری از ما، پروژه های ما ممکن است شامل کمی بازسازی و نوسازی به صورت ترکیبی باشد. بیایید هر کدام از این موارد را دقیق تر بررسی کنیم.

 

پیشنهاد نویسنده: راهنمای شروع کردن بازسازی و نوسازی خانه را از این لینک مطالعه کنید!

 

بازسازی چیست؟

بازسازی شامل بازگرداندن یک ساختمان به حالت قبلی است. برای حفظ میراث و فرهنگ غنی آن‌ها برای ساختمان‌های تاریخی انجام می‌شود. ویژگی های یک ساختمان برای مطابقت با ظاهر و عملکرد آن بازسازی می شود. هدف بازیابی دستیابی به بالاترین سطح اصالت و تکرار است. اگر نیاز به نصب ابزارهای جدید سیستمی مانند AC، کوره و اعلام حریق وجود داشته باشد، آنها به صورت پنهانی انجام می شوند تا ظاهر اصلی ساختمان را مختل نکنند. معیارهای ارزیابی نیاز به مرمت عبارتند از:

 • اثرات مرمت بر میراث بنا
 • اثرات پروژه بر فرم قبلی ساختمان
 • پیامدهای بازسازی بر الزامات نگهداری
 • مقدار شواهد مورد نیاز برای تعیین شکل اصلی ساختمان

بازسازی و نوسازی

بازسازی در حفاظت از معماری عبارت است از بازسازی نمونه اولیه آثار معماری آسیب دیده یا تخریب شده، بناهای تاریخی یا بخش هایی از ساختمان ها. بازسازی ساختمان ها برای قرن ها یک امر رایج بوده است. بازسازی به عنوان بازگرداندن یک ساختمان آسیب دیده به وضعیت شناخته شده قبلی با معرفی مواد جدید تعریف می شود. این به مفاهیم معماری مرمت (ترمیم بافت ساختمان موجود) و حفظ (جلوگیری از پوسیدگی بیشتر) مربوط می شود، که در آن گسترده ترین شکل بازسازی ایجاد یک ماکت از یک ساختمان تخریب شده است. ممکن است دلایل مختلفی برای ساخت یک ساختمان یا ایجاد یک ساختمان یا سازه ماکت وجود داشته باشد. گاهی نتیجه تخریب بناهای تاریخی است که توسط ساکنان منطقه به عنوان آسیب زا تجربه می شود، مانند جنگ، اشتباهات برنامه ریزی و تخریب با انگیزه های سیاسی، گاهی اوقات صرفاً نتیجه بلایای طبیعی است.  رویکردهای مختلفی برای بازسازی وجود دارد که از نظر درجه وفاداری به اصل و حساسیت به اجرا متفاوت است. در معماری، گئورگ مورش بازسازی را به عنوان “روش علمی استخراج منابع برای بازسازی چیزهایی که از بین رفته اند، بدون توجه به زمانی که از آن زمان گذشته است” توصیف می کند. صرف نظر از اینکه چه نوع بازسازی اعم از بازسازی ویلا یا بازسازی مسکونی انجام می شود، چالش ها و سوالات تکراری درمورد بازسازی وجود دارد.

 

بازسازی سخت تر است یا نوسازی؟

هنگامی که برای اولین بار با یک پروژه مرمت ساختمان چه بازسازی و نوسازی شروع می کنید، ممکن است وسوسه شوید که فوراً کابینت ها، قالب گیری تاج و لوازم جدید را انتخاب کنید، اما اولین قدم شما باید بیشتر عملی باشد تا زیبایی. بناهای تاریخی گهگاه دارای عوارضی هستند که مستقیماً بر یکپارچگی ساختمان تأثیر می گذارد. هنگام به روز رسانی یک بنای تاریخی، حفظ و تعمیر تا حد امکان از سیستم ساختاری اصلی ترجیح داده می شود. با این حال، اگر متوجه شدید که امکانات بیشتری باید اضافه شود، ابتدا باید مطمئن شوید که ساختمان می‌تواند از چنین امکاناتی پشتیبانی کند. برخی از ساختمان‌های تاریخی دارای سیستم‌های سازه‌ای هستند که ممکن است در هنگام تغییر یا تعمیر عناصر آن نیاز به حساسیت داشته باشند و در برخی موارد، ممکن است لازم باشد یک سیستم ساختاری کاملاً جدید برای تقویت سیستم موجود با نوآوری‌های مدرن اضافه شود. برخی بناها می توانند بازسازی شوند اما برخی فقط برای یک نوسازی کوچک تاب می آورند.

 

محاسبه هزینه بازسازی و نوسازی

همان طور که از نام آن مشخص می باشد بازسازی به معنای دوباره سازی و تعمیر خانه برای داشتن شرایطی بهتر است. زمانی که صاحب یک خانه قصد فروش یا اجاره دادن خانه‌ی خود را دارد و می داند که خانه به دلیل قدمت زیاد، بازدهی خوبی ندارد، دست به بازسازی آن می زند. چرا که می داند خانه‌ی قدیمی و بدون بازدهی برای کسی جذاب نیست و در نهایت باید با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت اصلی، آن را بفروشد. اما اگر آن را بازسازی کند، می تواند ارزش مالی را بالا ببرد و به عنوان یک خانه‌ی نوساز آن را نگه دارد. یکی از مهم ترین دلایل بازسازی خانه ها در سراسر جهان، بهبود خانه برای اتفاقات طبیعی مانند زلزله می باشد. علاوه بر آن بازسازی یک محل، هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به ساخت یا احداث یک مکان جدید دارد.

 

نوسازی چیست؟

نوسازی به معنای تغییر دادن چهره‌ی خانه از طریق ایجاد یک طراحی جدید برای آن است. اگر شما بودجه‌ی کافی برای طراحی دوباره‌ی خانه خود را داشته باشید، می توانید خانه‌ی خود را همان طور دوست دارید طراحی کنید و آن را به خانه‌ی مورد علاقه تان تبدیل کنید بدون آن که نیاز باشد از محل زندگی خود جا به جا شوید.

 

انواع بازسازی

بازسازی و نوسازی یک ساختمان از دو نظر انجام می شود که عبارت هستند از بازسازی داخلی و بازسازی خارجی.

 

بازسازی و نوسازی داخلی ساختمان

منظور از بازسازی و نوسازی داخلی خانه هر گونه تغییر در محیط داخل خانه است. از تغییر دکوراسیون وسایل گرفته تا تغییر طراحی کلی خانه می تواند جزو بازسازی داخلی ساختمان باشد. زمانی که از محیط داخل خانه‌ی خود خسته شده اید و می خواهید فضای جدیدی داشته باشید، می توانید فضای داخلی را به کمک طراح و معمار تغییر دهید. اما همین بازسازی و نوسازی داخلی خانه شامل چه مراحلی و اولویت هایی می باشد؟ همیشه در نظر داشته باشید که در بازسازی و نوسازی یک خانه، باید اولویت های بازسازی مشخص باشد. متخصصان این زمینه اولویت های بازسازی را به این صورت مشخص کرده‌اند.

در اولویت اول آشپزخانه شما قرار دارد. زمانی که می خواهید بازسازی را شروع کنید، معمار ابتدا بازسازی آشپزخانه شما را انجام می دهد. چرا که این قسمت دارای زحمت بیشتری نسبت به سایر قسمت های خانه است. همچنین بازسازی کردن شیر آلات، سینک، کابینت ها و دیگر قسمت های آشپزخانه ممکن است زمان بر باشد. یکی از مهم ترین قسمت های خانه آشپزخانه آن است. در اکثر آشپزخانه های قدیمی فضای پِرت زیادی وجود دارد که شما می توانید با یک طراحی عالی، فضای پرت و بیهود را به فضاهایی کاربردی تبدیل کنید. برای بازسازی و نوسازی آشپزخانه در ابتدا باید طرح مناسبی را برای آن انتخاب کنید. برای این کار معمار باید تمام فضاهای موجود در آشپزخانه شما را مورد بررسی قرار دهد و بهترین طرح ها را به شما پیشنهاد بدهد.

هزینه بازسازی و نوسازی هزینه بازسازی ساختماناولویت دوم در بازسازی و نوسازی خانه، سرویس های بهداشتی و حمام قرار دارد. سرویس های بهداشتی و حمام درست مانند فضای آشپزخانه، دارای تجهیزات خاصی هستند که برای بازسازی آن ها به زمان و زحمت بیشتری احتیاج است. اولویت سوم برای بازسازی و نوسازی، هال و پذیرایی است. هال و پذیرایی خانه می تواند طرح های بسیار متنوعی داشته باشد. شما می توانید قبل از استخدام یک طراح و معماری، در مورد طرح های قابل استفاده در خانه‌ی خود فکر کنید و طرح های زیادی را می توانید از سایت های مختلف پیدا کنید. به طور کلی بهتر است قبل از آمدن معمار به خانه تان، خواسته ها و انتظارات خود را از خانه‌ی جدید بنویسید و سپس آن ها را با معمار در میان بگذارید.

اولویت اخر مربوط به بازسازی و نوسازی اتاق های خواب است که زحمت کمتری نسبت به سایر مکان های خانه دارد. چرا که فضای کوچک تری بوده و بازسازی کردن آن کار ساده تری است. در مورد اتاق های خواب نیز شما می توانید طرح های مد نظر خود را برای معمار توضیح دهید تا ایشان طرح های پیشنهادی را به شما نشان دهند.

 

بازسازی و نوسازی خارجی ساختمان

منظور از قسمت خارجی ساختمان، نمای آن می باشد. نمای یک ساختمان عبارت است از قسمتی از ساختمان که در معرض دید افراد خارج از ساختمان قرار بگیرد و همه بتوانند ان را ببینند. نمای یک ساختمان می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. چرا که اولین چیزی است که یک فرد خارج از خانه، از ساختمان شما می بیند. شاید هرگز وارد خانه‌‌ی شما نشود و دکوراسیون زیبای شما را نبیند. اما می تواند از روی ظاهر بیرونی خانه یا همان نمای آن، حدس بزند که داخل آن به چه صورت است. در بازسازی خانه، شما می تواند نمای خانه‌ی خود را نیز بازسازی و نوسازی کنید. شاید قسمت هایی از نمای خانه تان خراب شده باشد و نیازی به تعمیر داشته باشد. شاید هم بخواهید به طور کلی نمای خانه تغییر دهید و نمای جدید را جایگزین آن کنید.

بازسازی و نوسازی خانه عملیات بسیار مهمی محسوب می شود. چرا که شما علاوه بر تعمیرات و مرمت خانه‌ی خود، می خواهید چهره‌ی تازه ای به آن بدهید و ظاهر آن را تغییر دهید. برای انجام عملیات بازسازی و نوسازی باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید و ضمن این کار باید مراحل بازسازی را با دقت و به ترتیب انجام دهید.

 • اول انتخاب کردن روش بازسازی خانه: این که می خواهید با چه روشی خانه‌ی خود را بازسازی کنید می تواند اهمیت زیادی داشته باشد.
 • دوم پیدا کردن و انتخاب یک معمار و پیمانکار خوب: یک معمار خوب می تواند شما را در مراحل مختلفی که در بازسازی وجود دارد، به خوبی راهنمایی کند. همچنین می تواند با برآورد کردن هزینه ها و صرفه جویی در آن‌ ها، هزینه ها بازسازی شما را تا حد ممکن، کم کند. انتخاب کردن کارگران و مواد و مصالح مناسب برای خانه‌ی شما در دست معمار و پیمانکار است. بنابراین انتخاب کردن معمار و پیمانکار خوب می تواند از جهات مختلفی اهمیت داشته باشد.
 • سوم برآورد کردن هزینه های احتمالی: همان طور که گفته شد، برآورد هزینه ها، یکی از مهم ترین مراحل بازسازی و نوسازی خانه است. بعد از این که شما طرح های خود را برای معمار گفتید و مصالح مورد نظر را با یکدیگر انتخاب کردید،‌ طراح و معمار هزینه‌ی احتمالی را با تلرانسی مشخص برای شما عنوان می کنند.
 • چهارم طراحی خانه‌ی شما: در این مرحله شما باید خواسته های خود از خانه‌‌ی جدیدتان را برای معمار بگویید. به عنوان مثال شاید بخواهید دو اتاق بزرگی که دارید به سه اتاق با اندازه‌ی کوچک تری تبدیل شود. یا این که جای سرویس بهداشتی و حمام با یک دیگر عوض شود. بعد از این موضوع، طراح از طریق نرم افزار طرحی کلی از خانه‌تان را برای شما ترسیم می کند تا دیدی نسبی از خانه جدیدتان داشته باشید و اگر نیاز شد تغییراتی را در طرح اعمال کنید.
 • پنجم دریافت مجوزهای مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی خانه: برای هر عملیاتی که در هر جایی، انجام می شود، گرفتن مجوز های لازم امری ضروری است و حتی ممکن است کمی طول بکشد. در این مرحله نیز باید به دنبال گرفتن مجوزهای بازسازی و نوسازی خانه خود باشید.

مراحل بعدی بازسازی نیز برای برنامه ریزی عملیات، تخریب و شروع کار است. زمانی که بازسازی و نوسازی خانه شما به پایان رسید، بررسی نهایی برای کیفیت آن انجام شده و تایید نهایی می شود.

 

دریافت خدمات بازسازی و نوسازی

هزینه بازسازیبه طور خلاصه، بین بازسازی و نوسازی تفاوت وجود دارد. اگرچه آن ها ارتباط نزدیکی با هم دارند، اما هنگامی که یک بازسازی را انجام می‌دهید، آن را ارتقا می‌دهید، به آن اضافه می‌کنید، یا سبک‌سازی می‌کنید و زمانی که بازسازی انجام می‌دهید، آن را به ظاهر و سبک اصلی خود باز می‌گردانید یا حفظ می‌کنید. هنگامی که خانه تراس شما در فهرست میراث استرالیا قرار دارد، به احتمال زیاد به جای بازسازی، مرمت انجام می دهید. در حالی که دانستن شرایط صحیح ساختمان می تواند اعتماد به نفس شما را هنگام بحث در مورد برنامه های خود با سازنده خود افزایش دهد، یک تیم ساخت و ساز عالی با شما در مورد فرآیندها و شرایط مرتبط با شما و ساختمان شما صحبت می کند.

داشتن تیمی از افراد مجرب برای کمک به ارائه کمک در طول فرآیند مرمت و در عین حال درک هدف نهایی از بازسازی ملک می تواند بسیار مفید باشد. یک پیمانکار و یک بازرس می توانند به تخمین مقدار کاری که باید انجام شود و هزینه آن کمک می کنند، در حالی که یک محقق می تواند به شما کمک کند مواد مناسب را برای کار خریداری کنید. ما می دانیم که ممکن است دوست داشته باشید به تنهایی با این نوع پروژه ها مقابله کنید، اما مطمئناً افراد با استعدادی را در اطراف خود می خواهید که می توانند در طول فرآیند بازسازی یک خانه تاریخی به شما کمک کنند. برای تماس با کارشناسان بازسازی شرکت بازسازی گریت می توانید از شماره تلفن ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ استفاده کنید.

 

آیا هزینه بازسازی و نوسازی تفاوتی می کند؟

بسیاری از صاحبان ساختمان و کارفرمایان تفاوت بین نوسازی یا بازسازی را نمی دانند، با این حال درک محدوده هر یک از آنها قبل از شروع پروژه بسیار مهم است.

نوسازی چیست؟

نوسازی فرآیند نوسازی یک ساختمان یا سازه با تعمیر آنچه در حال حاضر وجود دارد و در برخی موارد، افزودن اجزای جدید است. نوسازی معمولا ارزان تر از بازسازی است.

بازسازی چیست و هزینه آن چقدر است؟

بازسازی شامل تغییر کل یک اتاق یا ساختمان است. بازسازی نسبت به نوسازی فرآیندی بسیار پیچیده‌تر است، زیرا شامل ایجاد تغییراتی در ساختار ساختمان می‌شود.

همکاری با یک شرکت بازسازی مجرب چه مزایایی دارد؟

داشتن تیمی از افراد مجرب برای کمک به ارائه کمک در طول فرآیند مرمت و در عین حال درک هدف نهایی از بازسازی ملک می تواند بسیار مفید باشد. یک پیمانکار و یک بازرس می توانند به تخمین مقدار کاری که باید انجام شود و هزینه آن کمک می کنند، در حالی که یک محقق می تواند به شما کمک کند مواد مناسب را برای کار خریداری کنید. ما می دانیم که ممکن است دوست داشته باشید به تنهایی با این نوع پروژه ها مقابله کنید، اما مطمئناً افراد با استعدادی را در اطراف خود می خواهید که می توانند در طول فرآیند بازسازی یک خانه تاریخی به شما کمک کنند. برای این کار با کارشناسان بازسازی شرکت بازسازی گریت تماس بگیرید.

چگونه برای هزینه بازسازی و نوسازی برنامه ریزی کنیم؟

برای برنامه ریزی پروژه، بازسازی هایی را که می توانید خودتان انجام دهید و آن هایی که نمی توانید انجام دهید را شناسایی کنید، بهترین حرفه ای را برای این کار انتخاب کنید و مجوزهای لازم را از مقامات محلی دریافت کنید.

 

امیدواریم که این مطلب پاسخگوی شما همراهان خوب شرکت بازسازی گریت بوده باشد، فراموش نکنید که همیشه می توانید برای پرسیدن سوالات خود و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس بوده و یا از طریق فرم زیر اقدام به ارتباط با کارشناسان ما نمایید.

  نظر شما درمورد هزینه بازسازی و نوسازی چیست؟ آیا ساختمان ها باید بازسازی و نوسازی شوند یا تخریب شده و از نو در پلتفرمی دیگر ساخته شوند؟ تفاوت بین نوسازی و بازسازی را در چه می بینید؟ خوشحال می شویم نظراتتان را برای ما بنویسید!