قیمت کابینت روکش چوب

قیمت کابینت روکش چوب همواره یکی از موارد سردر گم کننده برای مشتریان بوده است ، چرا که علاوه بر ضرایب مربوط به کابینت، ساخت و نصب انواع کابینت آشپزخانه که همیشه محل چالش بین کابینت ساز و مشتری بوده است ، به عوامل دیگری وابسته است که نه تنها در قیمت تمام شده بلکه در قیمت واحد واریانس و اختلاف زیادی به وجود می آورد . به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا به بررسی دلیل این اختلاف قیمت ها بپردازیم و در نهایت در خصوص قیمت تمام شده و قیمت واحد کابینت روکش چوب اطلاعات مفیدی به شما همراهان عزیز ارائه کنیم.

شاید یکی از دلایلی که باعث شده که همکاران فعال در زمینه طراحی و ساخت کابینت روکش چوب کمتر به موضوع قیمت کابینت روکش چوب بپردازند این باشد که این کابینت در واقع یک کابینت گران قیمت محسوب میشود و عمدتا با این منطق  رو به رو هستند که متقاضی این نوع کابینت هزینه برایش مهم نیست !

اما این منطق از نظر ما کاملا غلط میباشد چرا که هرکاری باید یک قیمت مشخص داشته باشد در ابتدا به عوامل تاثیر گذار در قیمت واحد کابینت روکش چوب خواهیم پرداخت و در ادامه در خصوص نحوه محاسبه ضرایب مربوط به اجرای کابینت خواهیم پرداخت .

عوامل موثر در قیمت کابینت روکش چوب :

۱- نوع روکش چوب مورد استفاده :

برای تهیه کابینت روکش چوب میبایست فرآیند پرس روکش چوب بر روی MDF خام صورت بپذیرد و کاملا بدیهی میباشد که نوع روکش چوب مورد استفاده برای پرس تاثیر مستقیم در قیمت تمام شده خواهد داشت  و  تنوع بسیار زیادی که در انواع روکش چوب وجود دارد ( به دلیل تفاوت در انواع مختلف درخت ها نژاد مختلف هر یک از آن ها ) یکی از عوامل تفاوت قیمت این نوع کابینت میباشد .

بلوط ، گردو ، راش ، ون و … روکش هایی هستند که برای انواع کابینت روکش چوب مورد استفاده قرار میگیرند ، و این روکش ها بسته به نوع نژاد  و در واقع کشوری که در آن تولید شدند یک قیمتی دارند.علاوه بر این ها نکته ای که برای پرس روکش باید در نظر گرفته شود این است که نمیتوان یک سمت ورق MDF را روکش نمود و حتما باید دو سمت ورق MDF روکش چوب پرس شود .بنا بر این این موضوع که روکش استفاده شده در قسمت پشت درب از همان روکش استفاده شده برای نما باشد یا از یک نوع روکش ارزان تر باشد نیز یکی دیگر از عواملی است که به صورت مستقیم بر قیمت کابینت روکش چوب تاثیر گذار خواهد بود و حتما پیش از عقد قرارداد در مورد این موضوعات اطمینان حاصل کنید .(قائدتا استفاده از دو نوع روکش مختلف برای درب ها به دلیل تاثیر منفی در زیبایی هیچگاه توصیه نمیشود اما برای نما ها میتوان این کار را انجام داد.)

۲- ابزار حکاکی رو درب :

پس از انجام فرآیند پرس روکش ، درب ها برش میخورند و برای عملیات حکاکی و CNC آماده سازی میشوند ، آنچه در این قسمت حائز اهمیت خواهد بود میزان پیچیدگی طرح منبت بر روی درب خواهد بود بنابراین هر چه منبت کاری های روی درب بیشتر و عمیق تر باشد قیمت تمام شده کابینت نیز افزایش پیدا خواهد .

 

 

 

۳- رنگ درب ها در کابینت روکش چوب:

نوع روکش

جنس روکش

نوع رنگ

قیمت تمام شده

ایرانی

خارجی

سیلر کیلر

پلی اورتان

راش

*

 

*

 

 

راش

*

 

 

*

 

راش

 

*

*

 

 

راش

 

*

 

*

 

گردو

*

 

*

 

 

گردو

*

 

 

*

 

گردو

 

*

*

 

 

گردو

 

*

 

*

 

بلوط

*

 

*

 

 

بلوط

*

 

 

*

 

بلوط

 

*

*

 

 

بلوط

 

*

 

*

 

ملچ

*

 

*

 

 

ملچ

*

 

 

*

 

ملچ

 

*

*

 

 

ملچ

 

*

 

*

 

 

موثرترین عامل بر قیمت تمام شده و تفاوت زیاد قیمت کابینت روکش چوب با سایر کابینت ها رنگ آمیزی درب های کابینت روکش چوب مباشد ، نوع رنگ آمیزی کابینت روکش چوب بستگی به سبک طراحی کابینت خواهد داشت ، در سبک های کلاسیک از رنگ های پلی اورتان برای رنگ آمیزی استفاده میشود و در سبک های مدرن از سیلر-کیلر که البته فرآیند رنگ آمیزی به تنهایی نوعی پروژه در فرآیند ساخت این نوع کابینت محسوب میشود که در مطالبی که در آینده منشتر خواهیم کرد شما  را با انواع رنگ آمیزی روی سطح MDF  و چوب آشنا خواهیم نمود .

۴- جنس مغز ورق کابینت روکش چوب :

 از دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت کابینت روکش میتوان به جنس مغز mdf  برای درب  ها اشاره نمود ، در گذشته حتی از نئوپان برای ورق زیر کار استفاده میشده است اما با فراگیر شدن شدن فناوری تولید mdf و کیفیت بالای این محصول دیگر به ندرت از نئوپان استفاده میشود . با توجه به قیمت نسبتا بالایی که کابینت روکش چوب دارد برای کاهش هزینه ممکن است از نئوپان استفاده شود پس قبل از عقد در مورد جنس مغز درب ها و یونیت ها . حتی کشور تولید کننده آن ها اطمینان حاصل کنید.)

جدول قیمت کابینت روکش چوب با تعدادی از روکش های پرکاربرد در بازار :

*** البته تفکیک جنس روکش چوب به ایرانی و خارجی میتواند به صورت درجه یک و درجه دو نیز صورت بگیرد ولی به دلیل تنوع فوق العاده زیاد انواع روکش چوب در این جدول به این دسته بندی اکتفا میکنیم ***

بعد از توضیحات در مورد موارد موثر بر قیمت واحد کابینت روکش چوب به نحوه محاسبه قیمت تمام شده کابینت روکش چوب میپردازیم ؛

در ابتدا لازم است تا با برخی از واژه ها و ضرایب آن ها آشنا شویم :

 1. کابینت mdf :شامل یک باکس چوبی است که در طول متغیر و ارتفاع و عمق استاندارد است . که بدنه آن از جنس mdf سفید (که اصطلاحا یونیت نامیده میشود ) و درب آن از مواد مختلف مانند ملامینه ، روکش چوب ، رنگ و …. ساخته میشود .

از این به بعد هر جا از کلمه کابینت استفاده شده است منظور همان کابینت mdf میباشد

اصطلاحات مورد استفاده در محسابه قیمت کابینت روکش چوب

اصطلاحات مورد استفاده در محسابه قیمت کابینت روکش چوب

 1. کابینت زمینی : کابینت زمینی به کابینتی میگویند که روی کف اجرا میشود . عمق کابینت زمینی برابر ۵۵ سانتی متر و ارتفاع آن ۹۰ سانتی متر و طول آن متغیر میباشد . (شامل ۱۴ سانتی متر پایه + ۷۰ سانتی متر بدنه + ۵ سانتی متر صفحه روی کابینتی ) ضریب محاسباتی این کابینت ۶۰% است .
 2. کابینت دیواری : کابینت دیواری یا هوایی به کابینتی میگویند که معمولا در ارتفاع ۶۰ سانتی متر از روی کابینت زمینی (۱۵۰ سانتی متر از کف ) اجرا میگردد و به دیوار متصل میگردد . ارتفاع کابینت دیواری بین ۷۰ سانتی متر تا ۹۰ سانتی متر متغیر میباشد و عمق آن ۳۵ سانتی متر است ، ضریب محاسبه این کابینت برای ارتفاع ۷۰ برابر ۴۰% و برای ارتفاع ۹۰ برابر ۶۰% میباشد .
 3. کابینت کمدی :کابینت کمدی به کابینتی گفته میشود که کف آن روی زمین قرار میگیرد و تا ارتفاع کابینت های دیواری امتداد میابد.ارتفاع کابینت کمدی معمولا تا ۲۴۰ سانتی متر میرسد و عمق و طول آن میتواند متغیر باشد .ضریب محاسبه برای کابینت نیمه کمدی ۱۸۰% میباشد .
 4. کابینت نیمه کمدی : کابینت نیمه کمدی به مابینت گفته میشود که از روی صفحه کابینت شروه میشود و تا ارتفاع کابینت دیواری امتداد پیدا میکند .ارتفاع کابینت معمولا تا ۱۵۰ سانتی متر میرسد و درعمق متغیر (حداکثر ۵۵ سانتی متر ) و طول متغیر ساخته میشود .
 5. کابینت کانتر : کابینت کانتر یا جزیره به کابینتی گفته میشود که در قسمت ورودی یا در مرکز آشپزخانه قرار میگیرد ، کابینت کانتر در ارتفاع ۹۰ سانتی متر ( به همراه پایه و صفحه ) در عمق ۵۵ سانتی متر ( البته عمق آن میتواند تغییر کند ولی در این حالت باید از صفحه سفارشی برای روی آن استفاده نمود ) و در طول متغیر تولید میشود . در چهار سمت کابینت کانتر نما اجرا میشود . که دو سمت آن بر روی متراژ محاسبه شده و نما های دو سمت کناری جداگانه مورد محاسبه قرار میگیرند ، ضریب محاسبه برای کابینت  کانتر ۹۰% میباشد .
 6. کابینت کمدی ویترین و کابینت نیمه کمدی ویترین :

         کابینت کمدی ویترین کاملا شبیه کابینت کمدی میباشد با این تفاوت که به دلیل قابل رویت بودن فضای داخل آن جنس بدنه آن نیز از جنس نما میباشد ضریب محاسبه کابینت کمدی ویترین ۲ میباشد و برای محاسبه کابینت نیمه کمدی ویترین از ضریب ۱٫۴ استفاده میشود.

 1. نمای کمدی ، نیمه کمدی ، زمینی و دیواری: استفاده از عبارت نما برای کسانی که با روال محاسبه کابینت آشنا نیستند خیلی ملموس نیست ، پیش تر در تعریف کابینت گفتیم که کابینت شامل یک بدنه از جنس mdf سفید و درب از جنس mdf  با روکش های مختلف میباشد ، اما در بعضی از قسمت ها نیاز میشود تا کناره های کابینت نیز کاور شود مانند شروع آشپزخانه ،سر کنج ها ، کاور یخچال و کناره های کانتر.

محاسبه نما به صورت جداگانه از متراژ محاسبه میشود و هر یک از نما ها یک درصد محاسبه مختص خود را دارد .

 • ضریب محاسبه نمای کمدی :۳۵%
 • ضریب محاسبه نمای نیمه کمدی :۲۵%
 • ضریب محاسبه نمای زمینی :۲۰%
 • ضریب محاسبه نمای دیواری :۲۰%

حال با توجه به آگاهی نسبت به ضرایب محاسبات کابینت به راحتی میتوانیم قیمت تمام شده کابینت آشپزخانه را با فرمول زیر محاسبه کنیم ؛

متراژ هر نوع کابینت * قیمت واحد * ضریب محاسبه

ردیف

متراژ / تعداد

ضریب محاسبه

قیمت واحد(تومان)

قیمت کل (تومان)

کابینت زمینی

۴

۶۰%

۲,۵۰۰,۰۰۰

۶,۰۰۰,۰۰۰

کابینت دیواری

۳

۶۰%

۲,۵۰۰,۰۰۰

۴,۵۰۰,۰۰۰

کابینت کمدی

۰٫۶۰

۱۸۰%

۲,۵۰۰,۰۰۰

۲,۷۰۰,۰۰۰

کانتر

۱٫۲۰

۹۰%

۲,۵۰۰,۰۰۰

۲,۷۰۰,۰۰۰

نمای زمینی

۲

۲۰%

۲,۵۰۰,۰۰۰

۱,۰۰۰,۰۰۰

نمای کمدی

۲

۲۵%

۲,۵۰۰,۰۰۰

۱,۲۵۰,۰۰۰

مجموع

۱۸,۱۵۰,۰۰۰

حمل و نصب

۱۵%

جمع کل

۲۰,۸۷۲,۵۰۰

  تعداد نما * قیمت واحد * ضریب محاسبه

              مجموع قیمت موارد بالا * ۱۵% = هزینه حمل و نصب

برای مثال با قیمت واحد ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان فاکتور یک کابینت آشپز خانه را با متراژ های زیر محاسبه خواهیم مینماییم

متراژ کابینت زمینی = ۴ متر

متراژ کابینت دیواری به ارتفاع ۹۰ سانتی متر = ۳ متر

متراژ کابینت کمدی = ۶۰ سانتی متر

متراژ کابینت کانتر =۱٫۲۰ متر

تعداد نمای زمینی = ۲ عدد

تعداد نمای کمدی = ۲ عدد

جهت درخواست مشاوره و اعزام کارشناس به صورت رایگان فرم زیر را تکمیل فرمائید.

پس از تکمیل فرم زیر، کارشناسان ما با شما تماس گرفته و در صورت تمایل، در محل شما حضور میابند


درخواست مشاوره ، بازدید و ارائه پنل را دارم