راهنمای جامع انتخاب کابینت چوبی

راهنمای جامع انتخاب کابینت چوبی

راهنمای جامع انتخاب کابینت چوبی!

کابینت چوب و کابینت روکش چوبی هر دو زیر مجموعه کابینت سبک کلاسیک هستند و تفاوت آن‌ها بیشتر در طراحی ظاهری است به عنوان مثال کابینت تمام چوب ستون‌‌‌‌‌های منبت‌کاری شده و درب چوبی دارد اما کابینت‌های روکشی از ام دی اف خام و روکش چوبی ساخته‌‌‌‌ می‌شوند. همچنین قسمت‌‌‌‌‌هایی مثل تاج و زیرچراغ در کابینت چوبی از چوب طبیعی ساخته‌‌‌‌ می‌شود در صورتی که این بخش‌‌‌‌‌ها در کابینت روکش چوب تمام ام دی اف است.

 

به اطلاعات بیشتر درمورد راهنمای جامع انتخاب کابینت چوبی نیاز دارید؟ این مقالات را هم بخوانید!

 

 

ویژگی‌های کابینت چوبی

کابینت چوبی اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین نوع کابینت آشپزخانه است که اغلب در خانه‌های مجلل و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول بدنه کابینت چوب از MDF درجه یک و بقیه قسمت‌ها که شامل درب، ستون و سر‌ستون، تاج و زیرچراغ از چوب و روکش چوب طراحی می‌شود.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | Scarsdale NY Cesar Kitchen 2 scaled 1

به دلیل آسیب پذیر بودن چوب خام در برابر رطوبت و عوامل محیطی تمامی کابینت‌های چوب طبیعی احتیاج به رنگ آمیزی دارند. روکش رنگ هم از سطوح چوبی محافظت‌‌‌‌ می‌کند و هم باعث زیبایی بیشتر کابینت چوبی در آشپزخانه می‌شود.

 

مزایای کابینت چوبی

مهم‌‌‌‌‌‌ترین مزایای کابینت آشپزخانه چوب عبارت‌اند از:

  • جذابیت و گرمی خاص به دلیل استفاده از چوب طبیعی
  • تولید سفارشی کابینت چوبی و تطابق حداکثری با سلیقه کارفرما
  • استفاده بهینه از فضا با کم‌‌‌‌‌‌ترین پرتی ممکن
  • تنوع بالا در انتخاب مدل و رنگ کابینت
  • طول عمر و دوام زیاد کابینت چوبی

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | 101194658 1

در مورد نحوه ساخت کابینت چوب طبیعی و پارامتر‌‌‌‌‌هایی که در هنگام خرید کابینت تمام چوب باید مد نظر قرار بگیرد و همچنین انتخاب مدل و رنگ و… نظرات متعددی وجود دارد که بخشی از آن‌ها سلیقه ای بوده و بخش دیگر مربوط به نکات فنی و تجربی است که به مرور به هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

قیمت کابینت چوبی چقدر است؟

به محض اینکه اسم کابینت چوبی می‌آید خیلی‌‌‌‌‌ها از قیمت آن شکایت می‌کنند و می‌گویند قیمت کابینت کلاسیک تمام چوب خیلی بالاست. به شکل کلی این نوع کابینت قیمت بالاتری نسبت به کابینت‌های ام دی اف دارد اما راهکارهایی وجود دارد که با صرف هزینه کمتر شما را به هدفتان یعنی خرید کابینت تمام چوب برساند.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | banner italian kitchens MIA 02 pag 26 27 300 1

مهم‌ترین چوب‌هایی که در ساخت کابینت چوبی استفاده می‌شوند راش، بلوط، ملچ، گردو، توسکا، افرا و … هستند که از نظر قیمتی و مشخصات فنی تفاوت‌های زیادی باهم دارند.

کابینت انزو پولیشی برای آشپزخانه عروس

انتخاب آن‌ها به بودجه و سلیقه کارفرما و همچنین رنگ کابینت چوبی بستگی زیادی دارد. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، قبل از انتخاب نوع چوب کابینت‌‌‌‌ می‌تواند کمک زیادی به شما نماید.

 

قیمت کابینت چوبی از جنس راش

مهمترین ویژگی کابینت چوب راش قیمت مناسب‌تر نسبت به سایر کابینت‌های چوب طبیعی است. بهترین چوب راش متعلق به کشور‌های اروپایی (آلمان و گرجستان) است که کیفیت مناسبی دارند. چوب‌های راش ایرانی هم هستند که بافت یکنواختی ندارند و بصورت مناسب خشک نشده اند و گره‌‌‌‌‌های زیادی دارند.

 

قیمت کابینت چوبی چوب گردو

کابینت چوب گردو به دلیل قیمت بسیار بالای چوب گردو درجه یک جزو کابینت‌هایی است که کمتر طراحی و تولید می‌شود. در عوض می‌توان از چوب‌های با قیمت مناسب‌تر استفاده کرد، کابینت چوب روسی یا راش با روکش گردو محصول همین ایده است.

با این کار می‌توان تا حدود 50 درصد در هزینه‌ها صرفه جویی کرد. برای افزایش استحکام کار می‌توان از لایی گردو که ضخامت بیشتری دارد بجای روکش گردو استفاده کرد که کمی هزینه آن بیشتر خواهد شد اما کیفیت و طول عمر کابینت به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

 

قیمت کابینت تمام چوب بلوط

کابینت چوب بلوط از نظر قیمتی مابین کابینت‌های چوب راش و گردو قرار می‌گیرد. یعنی از راش گران‌تر و از گردو ارزان‌تر و تقریباً پر متقاضی‌ترین نوع کابینت تمام چوب است. کابینت چوب بلوط استحکام زیادی دارد و تا سال‌ها می‌تواند برای شما کار کند. بهترین رنگ‌هایی کابینت چوب بلوط، وایت واش (سفید) و سایر رنگ‌های روشن مثل کرم است.

 

پیشنهاد نویسنده: تمیز کردن کابینت‌های چوبی

 

نحوه انتخاب طرح کابینت چوبی

بعد از مشخص شدن سبک کابینت و متریال مصرفی نوبت به انتخاب طرح کابینت آشپزخانه تمام چوب خواهد رسید. انتخاب طرح می‌تواند شامل انتخاب مدل منبت‌های ستون و سر ستون و همچنین درب کابینت باشد. انتخاب رنگ کابینت، انتخاب دستگیره و نوع صفحه روی کابینت عواملی هستند که در انتخاب طرح کابینت تاثیر زیادی خواهند داشت. مدل درب‌های چوبی کابینت در قیمت و زیبایی کار تاثیر زیادی دارد پس در انتخاب آن نهایت دقت و سلیقه خود را به کار بگیرید.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | Charleston15 Birch Golden Web 1

همچنین اندازه فضای آشپزخانه و ابعاد آن باید در نظر گرفته شود برای مثال کابینت جزیره متحرک برای آشپزخانه‌ای که عرض کم و طول زیادی دارد گزینه مناسبی نخواهد بود و بهتر است در آشپزخانه‌هایی که فضای بیشتری دارند استفاده شود. عموماً چوبی که برای ساخت کابینت یا درب لابی تمام چوب در نواحی مرطوب مانند شمال کشور به کار می‌رود، چوب روسی و در اولویت‌های بعدی چوب راش و بلوط. البته کیفیت رنگ استفاده شده در کار و ضد آب بودن آن بسیار حائز اهمیت است.

 

بهترین رنگ برای برای کابینت چوبی

بر اساس آمار فروش کابینت چوبی، با اختلاف کابینت چوب سفید رنگ عنوان پر‌فروش‌‌‌‌‌‌ترین را به خود اختصاص می‌دهد. کابینت کلاسیک سفید به دلیل بزرگ‌نمایی بیشتر فضای آشپزخانه و همچنین زیبایی بیشتر نسبت به سایر رنگ‌های کابینت آشپزخانه دارد طرفداران زیادی دارد. معمولاً در ساخت این مدل کابینت از روکش و چوب بلوط کانادایی یا آمریکایی استفاده می‌شود. در مواردی هم بنا به سلیقه مشتری می‌توان از ترکیب رنگ سفید و پتینه طلایی برای زیباتر شدن کار استفاده‌‌‌‌ می‌شود.

 

قیمت کابینت چوب سبک رومی

کابینت چوب سبک‌های مختلفی دارد که خواستگاه بیشتر این سبک‌ها به کشورهای اروپایی مثل ایتالیا، فرانسه بر می‌گردد. یکی از مدل‌های زیبای کابینت چوبی، کابینت ایتالیایی است که اغلب با استفاده از چوب طبیعی و ستون‌های طرح‌دار بلند و منبت‌های زیبا که معمولاً کار دست هستند، طراحی و اجرایی می‌شود. رنگ‌های سفید و طلایی مهم‌ترین رنگ‌‌‌‌‌هایی هستند که در این سبک به کار می‌رود.

 

این دو نوشته را از دست ندهید!

 

 

متریال رنگ کابینت چوبی

به طور معمول بر اساس میزان شفافیت دو نوع رنگ برای کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از: رنگ‌های پوششی و رنگ‌های خودرنگ. رنگ‌های پوششی به طور کامل روی سطح کار را پوشش می‌دهد و زمانی استفاده می‌شود که چوب یا روکش بکار رفته در کابینت کیفیت مطلوبی نداشته باشد و یا اینکه اصلا از چوب و روکش در ساخت کابینت استفاده نشده باشد (مثل کابینت نئوکلاسیک تمام ام دی اف با رنگ پوششی).

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | nQGF2c5EunfQEeHoTqX5tN 1 1 scaled

اما وقتی از چوب و روکش طبیعی استفاده می‌شود استفاده از رنگ‌های پوششی منطقی نیست. اینجاست که رنگ‌های خودرنگ یا همان رنگ چوب که شفاف هستند و بافت اصلی خود چوب را بهتر نشان می‌دهند وارد میدان می‌شوند. این رنگ‌ها جزو رنگ‌های فوری هستند که در مراحل نهایی عملیات رنگ کاری روی سطح کار پاشیده می‌شوند و چون حالت شفاف دارند بعد از پایان کار بافت و رگه‌های چوب کاملاً قابل ملاحظه خواهد بود.

در هنگام استفاده از رنگ‌های ایرانی معمولا یک لایه رنگ پلی استر برای شفافیت و ضد آب شدن روی سطح کار پاشیده می‌شود. رنگ‌های ایرانی قیمت مناسبی دارند اما از نظر کیفی به رنگ خارجی نمی‌رسند. بهترین نوع رنگ خارجی، رنگ پلی اورتان است.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | color ideas 1

اگر از این نوشته لذت بردید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشتید، می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ تماس بگیرید و از مشاوره کاملا رایگان متخصصان گریت کابینت در زمینه‌هایی مانند طراحی دکوراسیون آشپزخانه، تعمیرات و بازسازی آشپزخانه، سفارش و خرید انواع کابینت آشپزخانه و هر مورد و سوال دیگری استفاده کنید!

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.