ترک خوردگی کابینت و عوامل آن

ترک خوردگی کابینت و عوامل آن

دلیل ترک خوردگی کابینت چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

ترک خوردگی کابینت می‌تواند حسابی توی ذوق بزند، شاید هنوز مدت زیادی از خرید کابینت جدیدتان نگذشته باشد، شاید هزینه و انرژی زیادی صرف آن کردید و ناگهان با یک ترک خوردگی کابینت ناراحت کننده مواجه شده‌اید. هر چند که به نظر متخصصین گریت کابینت حتما علت ترک خوردن صفحه کابینت باید به صورت تخصصی بررسی شود، نگهداری و نظافت درست بر طول عمر مفید کابینت اضافه می‌کند و مانع از هرگونه آسیب و ترک خوردگی در آن می‌شود. اگر شما هم با مشکل ترک خوردگی کابینت مواجه شدید یا می‌خواهید از ترک خوردگی کابینت پیشگیری کنید، این مقاله مخصوص شماست!

 

اگر به اطلاعات بیشتر درمورد ترک خوردگی کابینت احتیاج دارید، این نوشته‌ها را از دست ندهید!

 

 

وقتی ترک خوردگی کابینت را تجربه می‌کنیم…

برای یک آشپزخانه‌ی ایده‌آل، هیچ چیز از ترک خوردگی کابینت بدتر نیست! مواردی از قبیل جنس مغزی کابینت، ضخامت مورد استفاده و نوع رنگ می‌تواند بر مقاومت کابینت در مقابل عوامل مختلفی همچون تغییر دما، رطوبت و وزن بالا تاثیر گذار باشد، بنابراین در زمان انتخاب متریال برای طراحی کابینت آشپزخانه، کابینت ساز و صاحب خانه باید حتما به آب و هوا و فضایی که قرار است کابینت در آنجا نصب شود، به صورت ویژه توجه نمایند. ترک خوردگی کابینت معمولاً به دلیل انبساط و انقباض ناشی از تغییرات در سطح رطوبت و دما ایجاد می‌شود و انتخاب متریال مناسب با توجه به آب و هوا در این موضوع بسیار اهمیت دارد.

سرامیک بین کابینتی

البته در بررسی علت ترک خوردن صفحه کابینت مشاهده شده که در برخی از موارد این ترک‌ها ناشی از وزن بیش از حد وسایل، بر روی کابینت ایجاد می‌شود و صاحب خانه‌ها باید برای افزایش طول عمر کابینت در زمان استفاده از آن به این نکته توجه کرده و از پر کردن بیش از حد کابینت‌ها و یا گذاشتن لوازم سنگین بر روی صفحه کابینت خودداری نمایند. در مناطق زلزله خیز هم، ترک خوردن صفحه کابینت اتفاقی کاملا رایج و متداول است.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | organize your kitchen cabinets 2648622 hero 9b39af19752f41d19f4d77319dc2f370 1

عوامل موثر بر ترک خوردگی کابینت بسیار زیاد و متنوع است و همین موضوع بعضا تشخیص این مسئله را برای افراد متخصص هم دشوار می‌کند. ولی به صورت کلی علت ترک خوردن صفحه کابینت را می‌توان به دو بخش پایین بودن کیفیت متریال مصرفی و عدم استفاده اصولی از کابینت‌ها تقسیم بندی کرد.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | eden prairie kitchen remodel 1

در ادامه قصد داریم برخی از رایج‌ترین علل ترک خوردن صفحه کابینت را برای شما شرح دهیم تا بهتر بتوانید از این اتفاق جلوگیری کنید:

 • ترک خوردگی کابینت به دلیل جنس صفحه: نوع متریالی که در ساخت صفحه کابینت به کار رفته می‌تواند مقاومت آن در برابر ترک خوردن را هم افزایش دهد، برخی از کابینت‌ها مانند کابینت چوبی بیشتر در معرض ترک خوردگی قرار دارند. انبساط و انقباض‌های پی در پی باعث ترک خوردگی صفحه کابینت در طولانی مدت می‌شود. جابه‌جایی و حمل و نقل نادرست کابینت‌ها هم می‌تواند علت ترک خوردن صفحه کابینت آشپزخانه شما باشد.
 • ترک خوردگی کابینت به دلیل رطوبت: یکی از اصلی‌‌‌‌ترین دلایل ترک خوردگی صفحه کابینت، سطح رطوبت در خانه است. آب و رطوبت موجود در هوا، توسط چربی‌های روی کابینت جذب شده و سبب انبساط سطح کابینت می‌شوند، سپس سطح رطوبت کاهش یافته و صفحه کابینت منقبض شده و به اندازه اصلی خود برمی‌گردد که همین موضوع در طولانی مدت ترک‌های ریز و درشتی را روی کابینت به جا می‌گذارد. این اتفاق ممکن است بارها و بارها تکرار شود و رنگ، روکش و سایر قسمت‌های صفحه کابینت آشپزخانه شما را به مرور زمان از بین ببرد. اگر بر روی کابینت آشپزخانه شما هم از این مدل ترک‌ها و لکه‌ها ایجاد شده است، حتما به سطح رطوبت خانه توجه نمایید. در مناطقی که رطوبت هوا بالا است و اصطلاحاً آب و هوای شرجی دارند، توصیه می‌شود از متریال ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت در ساخت کابینت‌ها استفاده شود.
 • وزن بیش از حد وسایل و علت ترک خوردن کابینت: چوب ماده اولیه‌ای است که از آن در ساخت کابینت استفاده می‌شود. هر چقدر استحکام چوب‌های مصرفی در ساخت کابینت بیشتر باشد، می‌توان وسایل سنگین‌تری را بر روی آن قرار داد. البته در زمان استفاده از کابینت‌های چوبی هم محدودیت حجم وجود دارد و اگر وزن بیشتری نسبت به وزنی که صفحه کابینت تحمل می‌کند به آن اضافه شود، در این احتمال ترکی خورگی در صفحه کابینت بالا می‌رود. وزن بیش از حد وسایل یکی از دلایل رایج ترکی خوردگی کابینت است که بعضا تا شکستن چوب هم پیش می‌رود و به صاحب خانه هزینه‌های زیادی را تحمیل می‌کند. اگر شما برای رعایت وزن مناسب برای کابینت آشپزخانه دغدغه دارید، باید به نکات زیر توجه نمایید:
  • خم شدن یا تغییر شکل کابینت‌ها یکی از مهمترین علائمی است که نشان می‌دهد وزن وسایل روی کابینت زیاد می‌باشد و باید از این وزن کم کرد.
  • تغییر فرم روکش صفحه کابینت هم زنگ خطری جدی محسوب می‌شود.
 • آب و هوا: آب و هوا یکی از عوامل موثر بر ترک خوردگی صفحه کابینت می‌باشد، تغییرات دما و ایجاد گرما و سرما زیاد بر روی صفحه کابینت می‌تواند سبب ترک‌های جدی روی صفحه کابینت شود و در طولانی مدت تعداد این ترک‌ها افزایش یابد. امکان دارد وسایل و ظروفی با دمای بسیار زیاد همچون قابلمه را مستقیماً بر روی صفحه کابینت بگذارید که این موضوع امکان ایجاد ترک بر صفحه کابینت را بالا می‌برد.
 • مهم است که کابینت چگونه نصب شده باشد: نحوه نصب صفحه کابینت یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر عمر مفید صفحه کابینت و یکی از چندین علت ترک خوردن کابینت است، به همین دلیل اهمیت کار با کابینت ساز و نصاب حرفه‌ای و کاربلد در اینجا مشخص می‌شود. اگر نصب کابینت با دقت و صحیح انجام شده باشد، عمر مفید کابینت افزایش می‌یابد و بر زیبایی کابینت‌ها و دکوراسیون آشپزخانه موثر است و از ترک خوردگی هم جلوگیری می‌کند. نصب غیر اصولی کابینت ممکن است علت ترک خوردن صفحه کابینت باشد.

 

از ترک خوردگی کابینت جلوگیری کنید!

همواره رعایت برخی نکات جزیی و ساده می‌تواند از مشکلات بزرگ و جدی جلوگیری نماید. در مورد ترک خوردن صفحه کابینت هم این موضوع صدق می‌کند و اگر صاحب خانه پس از نصب کابینت به موارد مختصری توجه داشته باشد، عمر مفید کابینت افزایش یافته و تا سال‌های طولانی هیچگونه ترک خوردگی را تجربه نخواهد کرد.

صفحه رو کابینتی

رعایت نکات زیر به شما کمک می‌کند که مانع از ظاهر شدن هرگونه ترک بر روی‌کابینت خود شوید، این نکات مهم عبارتند از:

 • استفاده از دستگاه رطوبت ساز: اگر میزان رطوبت در فضای صبح‌ها زیاد و در طول شب میزان این رطوبت کاهش یابد، این موضوع هم ممکن است سبب ایجاد ترک بر روی صفحه کابینت شود. برای جلوگیری از این گونه ترک‌ها، بهتر است از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید تا میزان رطوبت صبح و شب در فضا متعادل شود. متعادل نگه داشتن سطح رطوبت، مانع ایجاد انبساط و انقباض در سطح صفحه کابینت شده و از ایجاد ترک جلوگیری کرده و عمر مفید کابینت افزایش می‌یابد.
 • ترمیم و تعمیر سریع قسمت‌های ترک خورده: هر زمان که کوچکترین ترک خوردگی و یا تغییر شکل را بر روی صفحه کابینت آشپزخانه خود مشاهده کردید، حتما در اسرع وقت علت ترک خوردگی را پیدا کرده و کار ترمیم و تعمیر قسمت ترک خورده را آغاز کنید. ترمیم صفحه کابینت به وسیله درزبندهای مخصوص انجام می‌شود و سپس روکش دیگری بر روی آن نصب می‌گردد که نقش حفاظتی دارد و از ترک خوردگی مجدد جلوگیری می‌کند. اگر تعمیر ناحیه آسیب دیده در اسرع وقت انجام نشود، هر زمان که جسمی را بر روی صفحه کابینت می‌گذارید این ترک و شکستگی گسترش پیدا کرده و به نواحی دیگر هم نفوذ می‌کند. ترک خوردگی در صفحه کابینت مشکلی رایج و متداول است، این ترک‌ها معمولا کوچک و جزیی می‌باشد و بیشتر روی ظاهر و زیبایی کار تاثیر دارد تا کارایی و عملکرد کابینت! ولی بهتر است هر زمان متوجه ترک‌ روی کابینت خود شدید، سریعا نسبت به بررسی علت و ترمیم آن اقدام نمایید تا با هزینه مختصر بتوانید از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید. در پاسخ به این سوال که آیا ترک صفحه کابینت جای نگرانی دارد؟ باید بگوییم که فقط زمانی باید نگران ترک‌های صفحه کابینت خود باشید، که متوجه وجود آسیب‌های جدی و ترک‌های عمیق روی صفحه کابینت خود می‌شوید.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | new kitchen cabinet ideas 1822056 hero 1056b7c5f8a941efad8abf7fa7f4c97d

اگر صفحه کابینت شما ترک خورده و برای رفع این مشکل می‌توانید از مواد خاصی برای پوشش درزها و جلوگیری از گسترش آن استفاده کنید. برای پوشاندن ترک‌های روی صفحه کابینت، بهترین راه استفاده از درزگیر می‌باشد، با توجه به اینکه اکثر صفحه کابینت‌ها از مشتقات چوب هستند و بر روی آن‌ها روکش نصب میگردد، ابتدا باید با متریال مخصوصی که برای این کار وجود دارد، درزگیری انجام گیرد و سپس بر روی آن روکش جدید نصب شود. با این کار ترک ایجاد شده بر روی صفحه کابینت ترمیم شده و ظاهر کار هم زیبایی خود را دوباره به دست می‌آورد و ترک از دید مخفی می‌ماند.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | l intro 1605736297

در گذشته بیشتر از سنگ گرانیت برای صفحه کابینت استفاده می‌شد که خب به طبع مشکل ترک خوردن را نداشت، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، صفحه گرانیتی جای خود را به ام دی اف و فرآورده‌های چوبی داده است و هر کدام این متریال جدید نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد. به همین دلیل است نمی‌توان به طور قطعی گفت که کدام جنس و مدل ترک نمی‌خورد و یا آسیب نمی‌بیند ولی رسیدگی به موقع و نگهداری صحیح و اصولی می‌توانند از هرگونه آسیب جدی به انواع صفحه کابینت جلوگیری کند.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | kitchen backsplash 012

اگر از این نوشته لذت بردید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشتید، می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ تماس بگیرید و از مشاوره کاملا رایگان متخصصان گریت کابینت در زمینه‌هایی مانند طراحی دکوراسیون آشپزخانه، تعمیرات و بازسازی آشپزخانه، سفارش و خرید انواع کابینت آشپزخانه و هر مورد و سوال دیگری استفاده کنید!

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.