کفپوش رزین اپوکسی در آشپزخانه ها

کفپوش رزین اپوکسی در آشپزخانه ها

کفپوش رزین اپوکسی در آشپزخانه

کفپوش رزین اپوکسی از خانواده رزین های دو جزئی است که شامل پایه رزینی و هاردنر است. این دو جزء باید به نسبت مشخصی که بنا به فرمولاسیون و کاربرد آن متفاوت است و با یکدیگر مخلوط شده و سپس روی یک سطح یا قالب مورد نظر ریخته شود. رزین اپوکسی بعد از گذشت یک روز کاملاً خشک شده ولی ۳ تا ۷ روز طول می کشد تا رزین اپوکسی به نهایت سختی خود برسد و پیوندهای بین رزین و هاردنر استحکام یابد.

از اپوکسی در ساخت و ساز استفاده می شود. برای مثال از جمله کاربردهای اپوکسی استفاده از آن در مرمت و بازسازی راهرو و ستون ها، استفاده از آن به عنوان کفپوش کارخانه ها، می باشد. از جمله مهم ترین موارد کاربد اپوکسی، استفاده از آن در ساخت کفپوش اپوکسی می باشد. هم چنین می توان از این متریال در ساخت رنگ ها، چسب و گروت اپوکسی نیز استفاده کرد.

 

کفپوش اپوکسی سطح چیست؟

نگاهی به طبقه پارکینگ خود در مقایسه با نمایندگی های ماشین داشته باشید. به احتمال زیاد پوشش اپوکسی است. کفپوش اپوکسی یک رزین ترمواستینگ است که به عنوان پوشش اعمال می شود. در واقع این با دوام ترین پایانی است که می تواند به یک طبقه اعمال شود. در فضاهایی مانند پارکینگ یا نمایندگی ها به دلیل توانایی محافظت از کف زیر توسط اپوکسی و قیمت مناسب تر نسبت به کفسازی های کاشی یا سنگ و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد.

در بیشتر موارد استفاده می شود تا کف پر خلل و فرج جذاب تر به نظر می رسد و احساس راحتی بیشتری به پا برای کارکنان یا افراد دیگر. این مهم است که اپوکسی را به عنوان رنگ یکی نکنیم زیرا تفاوت زیادی بین پوشش های رنگ و اپوکسی وجود دارد. کفپوش اپوکسی برای نیازهای مسکونی و تجاری استفاده می شود و بلا فاصله بعد از بتن ریزی با بتن ماله پروانه به راحتی انجام داد. همینطور در زمان نیز صرفه جویی میشود. دادن هر نوع طبقه درخشش نمایشگاه همچنین در رنگ ها ی مختلف می آید تا از خسته کننده زیر لایه منحرف شود. هر زمان که شما یک طبقه بسیار براق میبینید اکه یا یک رنگ جامد و یا دارای ذره، آن است به احتمال زیاد پوشش اپوکسی به کار رفته است.

در صورتی که همه چیز طبق اصول و روش صحیح انجام شود نتیجه کار رزینی خواهد بود که ویژگی های زیر را داراست. چسبندگی عالی به سطح، مقاومت شیمیایی خوب در برابر اسیدها، مقاومت مکانیکی بالا، تحمل ۵ تن فشار لاستیک در هر سانتی متر مربع، رسانا نیست و تا حدودی عایق جریان الکتریکی است، نوعی از رزین اپوکسی می تواند هادی جریان الکتریسیته باشد، جرم نمی گیرد، چربی و انواع آلودگی به راحتی از روی آن پاک می شود.

تمام موارد و ویژگی های ذکر شده اگر همراه صفحه کابینت باشد، یک محصول فوق العاده خواهد بود، امروزه صفحه کابینت رزین اپوکسی در حال تولید است که مشتریان خاص خود را دارد و البته به دلیل قیمت بالای آن، معدود افرادی سمت این محصول می روند و یا خود با گذراندن دوره های آموزشی اقدام به تولید و ساخت صفحه کابینت رزینی اپوکسی می کنند. مقاومت صفحه کابینت رزینی اپوکسی در زمانی که خشک می شود به قدری بالاست که تا دمای ۶۰ درجه و نهایتاً ۸۰ درجه به صورت لحظه ای می تواند تحمل کند و ذوب نشود. صفحه کابینت رزینی اپوکسی آتش زا نیست ولی ضد حریق هم نیست. تنوع رنگی نامحدود دارد و می تواند با محیط به راحتی هماهنگی پیدا کند.

 

فناوری جدید رزین اپوکسی در کابینت ها

منظور از فناوری جدید برای صفحه آشپزخانه چیست؟ در گذشته سبک آشپزخانه تقریبا بسیار سنتی بود که با وجود وسیله ای برای پخت و پز، کمدی برای نگه داری مواد غذایی و یک یخچال خلاصه می شد. اما هرچه طراحی و صنعت پیشرفت گرفت، شکل آشپزخانه و جزئیات آن نیز تغییر پیدا کرد.

کفپوش رزین اپوکسی

قبل از استفاده از این پرایمر می توان با ابزار مناسب، موم و چربی را حذف و سطح فلزی لخت سطح را تمیز کرد. تمامی آلودگی ها، خاک، گریس و سایر آلودگی های جاده با این روش از سطح پاک می شوند. سطح فلز باید کمی ساینده باشد تا پوشش آستر بهتر بچسبد. آب و رطوبت توسط اپوکسی ها دفع می شود در نتیجه در طول فرآیند خشک شدن رنگ، سطوح مستحکم شده و پیوند سختی ایجاد می کند. فولاد با پوشش اپوکسی پوشانده شده است تا با وارد کردن یک لایه محافظ از خوردگی، تخریب و آسیب های ناشی از ضربه جلوگیری کند.

علاوه بر پلاستیک، می توان از آن بر روی چوب، آجر، سرامیک، فلز و بتن نیز استفاده کرد. فلز و پلاستیک هر دو را می توان با اپوکسی پوشش داد. از رزین اپوکسی به عنوان کف پوش های سه بعدی نیز استفاده می کنند. کف پوش های سه بعدی از جدیدترین مدل های کف پوش ها هستند. کف پوش های سه بعدی در دکوراسیون داخلی مدرن مورد اقبال فراوانی قرار گرفته است و استفاده از این مدل کفپوش ها روزبروز رو به گسترش است.

اتاق خواب یکی از مکان هایی است که افراد دوست دارند برای آن یک طراحی ویژه و خاص داشته باشند. استفاده از کفپوش سه بعدی می تواند اتاق خواب شما را کاملا ویژه و خاص کند. با استفاده از رزین اپوکسی و طراحی کفپوش سه بعدی امکان پیاده سازی هر طرحی که شما دوست دارد وجود دارد.معمولا برای اتاق خواب طرح ساحل و آسمان آبی و این قبل طرح ها که آرامش بخش هستند استفاده می شود.

در آشپزخانه های امروزی و مدرن فناوری نقش مهمی دارد. ایجاد اپن، کابینت های آشپزخانه، سینک و سایر موارد باعث شده فناوری جدید وارد محیط آشپزخانه شود. تا یک دهه پیش صفحه آشپزخانه ها اغلب از سنگ تولید می شد که به مرور جای آن را ام دی اف و پی وی سی ضد آب گرفت و در حال حاضر یکی از بهترین صفحه آشپزخانه ها، صفحه های تولید شده با رزین اپوکسی است که در بالا به تمام ویژگی های آن اشاره شد. اگر می خواهید آشپزخانه مدرنیته و مجهز به فناوری جدید داشته باشید حتما عنصر خلاقیت را در طراحی چاشنی کنید. استفاده از فناوری جدید برای صفحه آشپزخانه یکی از گام های بزرگی است که در دکوراسیون داخلی برداشته است.

 

از چه نوع اپوکسی بهتر است استفاده کنید؟

اپوکسی های زیادی وجود دارد که می توان از آنها در پروژه های مختلف استفاده کرد. کابینت آشپزخانه به نوع خاصی از اپوکسی نیاز دارد که دارای ویژگی های مخصوصی است. در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که بهتر است شما پیش از خرید یک اپوکسی برای کابینت خود در نظر بگیرید.

 • ویژگی هم سطح سازی (خود تراز کردن): باید اطمینان یابید که اپوکسی شما هم سطح شونده است. به این ترتیب، می توانید از پخش کننده خود استفاده کنید و اطمینان داشته باشید که در پایان کار یک اپوکسی تمیز و یک دست تحویل می گیرید.
  اگر اپوکسی شما هم سطح شونده نباشد، ممکن است بخش های برجسته و غیر یکدستی تشکیل شود که برای سطوحی که برای آشپزی لازم است، پدیده ناخوشایند و آزاردهنده ای خواهد بود.
  مواد اولیه مناسب: اگر پروژه شما مربوط به کابینت است، آخرین چیزی که لازم دارید، تمام شدن مواد اولیه می باشد. خیلی بد است که مخلوط را بریزید و بعد متوجه شوید که برای کل کابینت کافی نیست. ما اپوکسی را توصیه می کنیم که حداقل اندازه یک گالن باشد.
  روی برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید که اپوکسی کافی برای پوشاندن کل سطح را دارید، به ویژه اگر سطح کار شما خیلی گسترده و طویل باشد. برچسب به شما می گوید که محتویات اپوکسی برای چند متر مربع کافی است.
 • مقاوم در برابر گرما: اگر قرار است که از این اپوکسی در محیط آشپزخانه استفاده کنید، باید اطمینان داشته باشید که این اپوکسی به حرارت زیاد مقاوم است. به این ترتیب، اپوکسی بدون نگرانی می تواند در معرض بشقاب، قابلمه و ظروف آشپزی داغ قرار گیرد.
 • مقاوم در برابر خراش: روی کابینت در طول روز کارهای زیادی انجام می شود. به این دلیل، باید اپوکسی داشته باشید که نسبت به خراش مقاوم باشد. در غیر این صورت، ممکن است کابینت خود را برای مدت کوتاهی دوست داشته باشید، مثلا یک هفته. بنابراین، پیش از خرید اطمینان یابید که در برچسب به فرمول ضد خش تاکید شده است!
  این چهار پارامتر برای انتخاب اپوکسی یک پروژه کابینت بسیار ضروری هستند!

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | epoxy resin furniture lamp

بسیاری از مردم با این نوع کفپوش آشنا نیستند و از مزایای بسیاری که دارد آگاه نیستند. هنگامی اپوکسی بهترین انتخاب کفپوش به حساب می آید که شما همه چیز را درمورد این نوع از کفپوش، ویژگی‌های کفپوش اپوکسی و چگونگی اعمال آن را بدانید. ما آن را همه در این مقاله پوشش دادیم و در ادامه شما می توانید بیشتر در مورد کفپوش اپوکسی یاد بگیرید:

 

ویژگی‌ های کفپوش رزین اپوکسی

علاوه بر بهتر بودن از بتن ساده در برابر سرما و کلیه ی عایقات گرمایی و ارائه دوام خوب این نوع از کف پوش ارائه می دهد کفپوش رزین اپوکسی مزایای متعددی دیگری نیز دارد. پوشش اپوکسی بی اندازه سخت و ضخیم یک طبقه با دوام ایجاد می کند که می تواند در برابر اثرات سنگین، مواد شیمیایی، وزن، و مقاومت در برابرسایش به شدت باشد. این نوع کف پوش تراشه، ترک، و یا شکستن را به راحتی زمانی که تحت شرایط شدید نیست جوابگو است. به همین دلیل است که این کفپوش است که محبوب در پارکینگ ها و خط های تولید خودرو و دیگر صنعت ها استفاده می شود چرا که هنگامی که چکش می افتد و یا دوچرخه می افتد از دندانه دار کردن، شما مجبور به نگرانی در مورد آسیب رساندن به کف خودبه هیچ عنوان نیستید.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | IMG 0203 scaled

یکی دیگر از ویژگی‌های کفپوش اپوکسی این است که نقص های زیرین بتن را پوشش می دهد گرد و غبار را به مواد جذب نمی کند, این مزایا برای کسانی که در آب و هوای زندگی می کنند که برف زیادی را تجربه می کنند مناسب است.

 

آماده سازی سطح پیش از اجرای کفپوش رزین اپوکسی

ابتدا نیاز است فضا خالی شود و دسترسی به تمام سطح امکان‌پذیر باشد. اتاق را جارو کنید تا از هرگونه گرد و غبار و آلودگی پاک شود. در صورت مشاهده هرگونه ترک و یا آسیب دیگر به بتن، نیاز به تعمیر این موارد دارید. شما باید اطمینان حاصل کنید که بستر بتنی قبل از استفاده از اپوکسی عاری از هرگونه گریس، روغن یا حلال است. همه این موارد توانایی کاهش پیوند رزین اپوکسی با بستر را دارند بنابراین باید به طور کامل از بین بروند.

بهترین سطح بتنی جهت اجرای اپوکسی کف، سطوحی است که به صورت ماله پروانه اجرا شده است. علاوه بر این، نیاز است به کمک روش‌ها و ابزارهای مکانیکی، کف ساب زده و آماده شود. سطح ساب زده شده از نظر زبری مناسب بوده و حداکثر باندینگ مکانیکی را با پوشش برقرار می‌کند. به یاد داشته باشید آماده‌سازی مناسب بستر بتنی قبل از اجرای اپوکسی لازمه دستیابی به یک کفپوش مرغوب است.

پرایمر قبل از پوشش کف اپوکسی و به عنوان اولین لایه استفاده می‌شود و به اتصال خوب کفپوش اصلی به بستر کمک می‌کند. از آنجا که این محصول رقیق‌تر است، نفوذ بهتری در بتن دارد. سپس می‌توانید از لایه‌های بعدی کفپوش اپوکسی استفاده کنید تا به زیبایی و براقیت کف اضافه شود. برای اینکه اجرای اپوکسی به بهترین شکل انجام شود، اعمال حداقل دو لایه برای دستیابی به بهترین پوشش و نتیجه توصیه می شود. همچنین نیاز است از پرایمر مناسب بر روی بستر نیز استفاده شود.

پیش از اجرای لایه‌ی بعدی اپوکسی باید ۲۴ تا ۳۶ ساعت صبر کنید. سپس می توانید لایه‌های بعدی اپوکسی را تکرار کنید تا ضخامت و دوام سیستم ایجاد شود. هر چه تعداد لایه‌های بیشتری در این مرحله اعمال کنید، کفپوش دوام بیشتری خواهد داشت.

 

مخلوط کردن رزین و هاردنر

رزین و هاردنر را قبل از مخلوط کردن در دو ظرف مجزا و بزرگ‌تر، به طور مستقل مخلوط کنید. در برخی محصولات، ظروف به اندازه کافی بزرگ نخواهند بود، بنابراین پیشنهاد می‌شود یک سطل تمیز برای مخلوط کردن در دست داشته باشید.
این دو جز‌ء را با استفاده از یک همزن متصل به یک دریل پر سرعت برقی کاملاً مخلوط کنید. این کار را حداقل برای دو دقیقه و تا زمانی که مخلوط همگن شود انجام دهید. نباید رزین را در ظرف نگه دارید بلکه در عوض آن را به یک سینی غلتکی بزرگ، آماده برای نورد انتقال دهید. برخی از افراد ترجیح می دهند روکش را مستقیماً روی صفحه بریزید و سپس به کمک غلتک و یا شانه مخصوص سطح را یکدست و تراز کنند. البته روش اجرا در این مرحله با توجه به مقادیر مصرف رزین برای هر لایه، متغیر خواهد بود.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | images2920 5d914b716ea82 1024x684 1

نکته مهم: تقریباً ۳۰ دقیقه برای استفاده از مخلوط رزین و هاردنر و اجرای اپوکسی زمان دارید در غیر این صورت این ترکیب قابل استفاده نخواهد بود. این بدان معنی است که بهتر است روکش را به صورت مستقیم روی سطح اعمال کنید.

 

غلتک زنی کفپوش رزین اپوکسی

هنگام استفاده از کفپوش اپوکسی استفاده از غلتک به شدت توصیه می‌شود. شما باید این کار را بخش بخش انجام دهید. این روش شامل حرکت غلتک به صورت جلویی به عقب (عمودی) و سپس چپ به راست (افقی) بدون آغشته کردن مجدد رزین/هاردنر به غلتک بر روی پوشش است. این کار به حصول اطمینان از یک روکش یکنواخت و نیز خروج هوا از پوشش کمک میکند و در نتیجه از تشکیل حباب جلوگیری میشود.

توجه: بسته به محصول، پس از مخلوط کردن، فقط ۳۰-۴۵ دقیقه دارید تا آن را روی سطح اعمال کنید. این بدان معنی است که هر میزان پوشش اپوکسی باقیمانده، غیر قابل استفاده خواهد بود و بنابراین هدر می رود و نمی تون برای لایه بعدی از آن استفاده کرد. پوشش اپوکسی در هر لایه یک ضخامت بهینه دارد و اجرای ضخیم این پوشش سبب پخت نامطلوب محصول و درنتیجه ترک و شکستگی کفپوش می‌شود.

 

اجرای لایه دوم کفپوش رزین اپوکسی

حداقل ۱۲ساعت زمان دهید تا لایه‌ها خشک شود ولی این زمان نباید بیشتر از ۴۸ ساعت باشد. اگرچه ممکن است سطح به ظاهر خشک به نظر برسد، اما چند روز طول می‌کشد تا به درستی پخت و سخت شود. تأمین تهویه هرچه بیشتر در محل برای کمک به خشک شدن اپوکسی بسیار مهم است.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | IMG 20210102 WA0010 1024x768 1

اعمال پوشش کف اپوکسی در محیط های سرد، مرطوب و بدون تهویه میتواند خشک شدن را برای مدت طولانی به تعویق اندازد. همچنین به دمای کاربردی روی ظرف اپوکسی دقت کنید و در خارج از این شرایط استفاده نکنید.

 

تمیز کردن ابزار پس از اجرای اپوکسی

توصیه می‌شود ابزارها با تینر تمیز شوند اما سر و برس‌های غلتکی باید دور ریخته شوند. لازم به توضیح است در خلال اجرای لایه‌های مختلف اپوکسی کف، معمولاً از گروت اپوکسی و نیز ماستیک‌های اپوکسی استفاده می‌شود. همچنین تسطیح سطح با ابزار دستی و مکانیکی صورت می‌گیرد که با توجه به اینکه راهنمای ارائه شده فوق جنبه عمومی دارد، به جزئیات بیشتری اشاره نگردیده است.

 

این مطلب را دوست داشتید؟ اپوکسی کابینت فلزی را هم مطالعه کنید!

 

اگر از این نوشته لذت بردید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشتید، می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ تماس بگیرید و از مشاوره کاملا رایگان متخصصان گریت کابینت در زمینه‌هایی مانند طراحی دکوراسیون آشپزخانه، تعمیرات و بازسازی آشپزخانه، سفارش و خرید انواع کابینت آشپزخانه و هر مورد و سوال دیگری استفاده کنید!

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.