بازسازی سینما

بازسازی سینما

بازسازی سینما و سالن‌های نمایش

شاید از خودتان بپرسید که چرا باید بازسازی سینما و دکوراسیون آن مهم باشد؟ سینما همیشه تاریک است و تقریبا بعید است که توجه کسی به چیدمان آن جلب شود! اما تصور کنید با وارد شدن به سالن اصلی سینما، با دیوارهای رنگ و رو رفته، مبل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شکسته، کفپوش قدیمی و پنجره‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچیک و فضایی کم نور مواجه شوید. بنابراین فضای داخلی سینما نیز مانند ساختمان اصلی و محوطه بیرونی، از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا سالن‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سینما از یک محوطه بزرگ جهت نشستن و منتظر ماندن افراد و چند سالن کوچیک تر برای پخش و تماشای فیلم تشکیل شده است. شما برای طراحی داخلی سینما باید علاوه بر این که به تمامی سالن ها، دکوراسیون داخلی و مصالحی که استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌کنید اهمیت‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهید به جزئیات و مواردی که شاید در نگاه اول اهمیتی نداشته باشد هم رسیدگی کنید.

برای طراحی داخلی و بازسازی سینما، باید از طراحان حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌ای و کار بلد استفاده کنید. اوج شکوفایی ساختمان‌‌‌‌‌‌‌های سینمایی معمولاً دهه‌‌‌‌‌‌‌های سی و چهل میلادی در نظر گرفته‌‌‌‌‌‌‌ می‌شود، زمانی که طراحی داخلی، مکانی فوق العاده و محیطی دور از اتاق نشیمن داخلی برای دیدن فیلم، ایجاد کرد. در حال حاضر، استانداردهای طراحی و دکوراسیون سالن‌‌‌‌‌‌‌های سینما، چالش‌‌‌‌‌‌‌های سختی را برای سینماداران ایجاد کرده است. در این نوشته از شرکت بازسازی گریت قصد داریم فوت و فن بازسازی سینما را در سالن‌های عمومی و خانگی به صورت کامل بررسی کنیم، با ما همراه باشید!

 

قصد بازسازی سینما دارید؟ این مقاله‌ها را هم بخوانید!

 

 

دکوراسیون سالن‌‌‌‌‌‌‌های سینمای عمومی

طراحی سینما به سرعت در حال تغییر است. دوست‌داران سینما، در سراسر جهان خواستار استانداردهای بسیار بالای راحتی، امکانات جانبی و ارائه فنی هستند و سینماهایی که استاندارهای بروز را ندارند، توسط تماشاگران نامناسب تلقی‌‌‌‌‌‌‌ می‌شوند و حتی سینماهایی که فقط پنج یا ده سال پیش ساخته شده اند، منسوخ به حساب‌‌‌‌‌‌‌ می‌آیند. استفاده از تصاویر باکیفیت و عملکرد خوب صدا در این سالن‌‌‌‌‌‌‌ها همراه با موارد دیگر مانند نوع کفپوش، چیدمان صندلی و سقف بسیار مهم است. همچنین مطمئناً راحتی برای هر بیننده در طول نمایش فیلم در سینما مهم است. پس استفاده از وسایل و دکوراسیون مناسب کمک‌‌‌‌‌‌‌ می‌کند.

بازسازی سینما

برای اقدام به عملیات طراحی داخلی و بازسازی سینما، ابتدا از بیرونی‌ترین مکان شروع کنید، یعنی باید اول نواقص ساختمان و نمای آن را درست لزوم، درست کنید. زیرا ممکن است بخشی از دیوارها نیاز به جا به جایی داشته باشند، یا کیفیت مصالح به کار برده شده از قبل، خیلی خوب و مرغوب نباشد و نمای ساختمان را برهم بزند. سپس بعد از عملیات طراحی داخلی ساختمان قدیمی، به سراغ بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های داخلی‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌رویم، اول از همه چیز‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌توانید برای دیوارهای سالن انتظار از پوسترهای سه بعدی بعضی صحنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فیلم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هالیوودی، یا رنگی یک دست و مرتب و سرامیک دیواری استفاده کنید. تمامی این موارد‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌تواند در زیبایی سالن تاثیرگذار باشد پس با دقت برای رنگ و نوع مصالح وقت بگذارید و در انتخاب خود عجله نکنید.

 

محل قرار گرفتن صندلی‌های سینما

نمای بدون مانع در سینماها، یک نمای ایده‌آل است. چیدمان صندلی پلکانی (استادیوم) به سالن شیب‎دار (چوبی) ترجیح داده‌‌‌‌‌‌‌ می‌شود. طراحی صندلی در سال‌‌‌‌‌‌‌های اخیر دستخوش تغییرات گسترده‌‌‌‌‌‌‌‌ای شده است و ممکن است شامل موارد زیر باشد: صندلی پشت بلند، زیر بغل قابل تنظیم، صندلی‌‌‌‌‌‌‌های دو نفره یا عاشقانه، صندلی‌‌‌‌‌‌‌های چند منظوره، که وجود یک میز جانبی یا نگهدارنده برای نوشیدنی‌‌‌‌‌‌‌ها نیز در کنار این‌ها جز ملزومات است. میزان فضای مورد نیاز برای هر سالن به عوامل مختلفی بستگی دارد. محاسبات بر اساس یک طراحی مدرن با استفاده از 1.10-1.20 متر از پشت به صندلی و عرض صندلی 550 – 600 میلی متر است.

  • 200 صندلی: 270 متر مربع
  • 150 صندلی: 200 متر مربع
  • 75 صندلی: 125 متر مربع

تعداد نمایشگرها و ظرفیت سالن بستگی به عواملی منابع مالی، ویژگی‌‌‌‌‌‌‌ها و اندازه سایت یا ساختمان بستگی دارد. به طور کلی یک سالن متوسط یا بزرگ حداقل 150 نفر را در خود جای‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهد. ظرفیت معمولی حدود 200-230 صندلی است. برای کوچکترین سالن باید از نظر اندازه تا 70-100 صندلی طبقه بندی شود. تنوع در ظرفیت به فیلم‌‌‌‌‌‌‌ها اجازه‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهد تا در سالن‌‌‌‌‌‌‌های نمایش مطابق با مخاطب مورد انتظار خود قرار گیرند.

 

سالن اکران در بازسازی سینما

یکی دیگر از سالن‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که افراد بعد از انتظار کشیدن در سالن اصلی به آنجا مراجعه‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌کنند، سالن اکران و پخش فیلم سینمایی مورد نظر افراد هست. اولین و مهم‌ترین نکته در طراحی داخلی سالن نمایش فیلم، صندلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و صفحه ایست که فیلم بر روی آن نمایش داده‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌شود. اگر سالن خیلی بزرگ است و ظرفیت تعداد افراد زیادی را دارد، بهتر است سالن را به حالت شیب‌دار طراحی کنید تا افرادی که در انتهای سالن‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌نشینند مشکلی در تماشای فیلم نداشته باشند.

معمولا برای سالن‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اکران فیلم از کفپوش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قرمز رنگ استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌کنند و دیوارها نیز به رنگ تیره‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌باشد. نورپردازی سالن باید به گونه ای باشد که بعد از خاموشی چند ساعته و روشن کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها آسیبی نزند و افراد را اذیت نکند.

 

کفپوش در بازسازی سینما

برای انتخاب کفپوش مناسب در سینما رعایت چند نکته مهم است. اول از همه، باید نسبتاً بادوام، با تمیز کردن آسان، زیبا و البته کم کننده صدای قدم‌‌‌‌‌‌‌ها باشد. کیفیت اجرای آن نیز اهمیت زیادی دارد. پوشش‌‌‌‌‌‌‌های کف امروزه در دو نوع تجاری و غیرتجاری موجود است. محصولات تجاری آن‌هایی هستند که از دوام بسیار بالایی برخوردارند.

آن‌ها برای استفاده در سینماها ایده آل هستند و به طور معمول، به دلیل ویژگی‌‌‌‌‌‌‌های سایش بالا، دارای نقشه‌‌‌‌‌‌‌ها و الگوهایی هستند که با برش‌‌‌‌‌‌‌ می‌توان آن را کاملاً ترکیب کرد و یک طرح منحصر به فرد ایجاد کرد. این پارکت‌‌‌‌‌‌‌ها دارای اشباع کننده مخصوص رطوبت و گرد و غبار هستند که در حال حاضر تبدیل به یک عنصر بسیار مهم در هر فضای داخلی شده است.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | 09.Cinema Exotica by Alexander Wong Architects MaxPlusCinemaHouse 1 scaled

برای کفپوش‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌توانید از رنگ زرشکی، قهوه ای یا کرم استفاده کنید، احتمال لک گرفتن رنگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌های روشن خیلی زیاد است و ممکن است مجبور به تعویض آن در کوتاه مدت شوید. پس بهترین کار این است که برای دکورسیون داخلی، هر رنگی که برای مبلمان، قسمت تحویل نوشیدنی و تنقلات و صندلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها انتخاب‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌کنید به همان تناسب رنگ کفپوش‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را نیز انتخاب کنید. سعی کنید کفپوش یک دستی انتخاب کنید تا به صورت منظم و یکپارچه در تمامی نقاط سالن پخش شود، اما در صورت عدم علاقه به استفاده از کفپوش‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌توانید از سرامیک‌‌‌‌‌‌‌‌‌های براق و روشن و قابل شست و شو استفاده کنید که زیبایی و جلوه خاصی به محیط سینما‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌بخشد.

 

صفحه نمایش بزرگ در سینما

صفحه نمایش دیوار به دیوار به طور فزاینده‌‌‌‌‌‌‌‌ای متداول است، این امر به طور مستقیم بر موقعیت صندلی‌‌‌‌‌‌‌های ردیف جلو و خروجی‌‌‌‌‌‌‌های اضطراری تأثیر‌‌‌‌‌‌‌ می‌گذارد. تقریباً همه سینماهای جدید دارای طراحی چند صفحه هستند که در سینماهای کوچک‌تر دیده‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌شود. منطق اقتصادی بر این واقعیت استوار است که تماشاگرانی با سلایق مختلف وجود دارد. نمایش یک فیلم خاص برای برخی از مخاطبان بالقوه جذاب خواهد بود، اما برخی دیگر نه. دو یا چند صفحه نمایش تعداد مخاطبان مختلف را افزایش‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهد.

 

مسائل مربوط به صدا در سینما

اگرچه فیلم در درجه اول یک رسانه تصویری است، با این حال کیفیت پایین صدا حتی واضح‌ترین تصاویر را خراب‌‌‌‌‌‌‌ می‌کند. صدا موضوعی است که اغلب نادیده گرفته‌‌‌‌‌‌‌ می‌شود، اما همانطور که به تصاویر خوب نیاز دارید، به صداهای خوب هم نیاز دارید. این عایق صوتی به‌ویژه در سینماهایی که چند سالن دارند، نکته مهمی است که صدای موسیقی به سالن‌‌‌‌‌‌‌های مجاور انتقال پیدا نکند.

 

نکات طراحی داخلی و بازسازی سینمای خانگی

نحوه طراحی سینمای خانگی به سرعت برای همه خانواده‌‌‌‌‌‌‌ها به یک مورد ضروری تبدیل شده است. سینماهای خانگی امروزی مانند گذشته، فقط برای افراد ثروتمند نیستند. هر کسی‌‌‌‌‌‌‌ می‌تواند در خانه خود یک اتاق سینمای خانگی ایجاد کند، که برای آن نیاز به رعایت اصولی دارد. ایجاد یک سینمای خانگی کاربردی و زیبا با هر بودجه‌‌‌‌‌‌‌‌ای آسان است. در اینجا چند ایده برای ایجاد یک سینمای خانگی برای لذت بردن همه ارائه شده است.

 

چیدمان، تجهیز و بازسازی سینمای خانگی

با چیدمان فضا شروع کنید. سطحی را که به راحتی تمیز‌‌‌‌‌‌‌ می‌شود یا فرش رنگ تیره را برای کفپوش انتخاب کنید. از پارکت لمینت به دلیل اینکه راحتتر تمیز‌‌‌‌‌‌‌ می‌شود، استفاده کنید. همچنین از رنگ تیره برای دیوارها و سقف‌‌‌‌‌‌‌ می‌توانید استفاده کنید.

سینمای خانگی بدون وسایل جانبی، مانند مبلمان کامل نخواهد بود. اگر قصد دارید در سینمای خانگی خود یک کاناپه داشته باشید، از کاناپه‌‌‌‌‌‌‌های منحنی استفاده کنید. از آنجا که تماشای مطلوب در سینما صندلی مرکزی است، بخش خمیده این کاناپه ها، برای افرادی که در این اتاق هستند، سینما را شبیه سازی‌‌‌‌‌‌‌ می‌کند.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | Home Cinema Room District One 1

اگر فضای کوچکتری دارید یا منطقه‌‌‌‌‌‌‌‌ای صمیمی تر را ترجیح‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهید، دو تخت خواب چرم تیره را بخرید. یک میز ساده‌‌‌‌‌‌‌ می‌تواند به عنوان یک میز مشترک بین دو صندلی عمل کند. مبلمان راحت و نرم را انتخاب کنید که در عین جذب امواج صوتی، جلوه خاصی به کیفیت صدا در داخل اتاق‌‌‌‌‌‌‌ می‌بخشد. بالش‌‌‌‌‌‌‌های ابریشمی هم در این اتاق گزینه خوبی هستند. مبلمان را برای بهترین جای اتاق از نظر دید به تلویزیون قرار دهید.

اگر تلویزیون HD دارید، صندلی‌‌‌‌‌‌‌های شما باید 3 تا 4 برابر عرض صفحه تلویزیون، عقب باشند. این کیفیت تصویر مطلوبی را ارائه‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهد و مهمانان شما برای تماشای تلویزیون به گردن یا چشم خود فشار‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌آورند. در مرحله دوم، روشنایی را در نظر بگیرید. هنگام تماشای فیلم اگر در یک اتاق کاملاً تاریک باشید، فشار زیادی بر چشم‌‌‌‌‌‌‌های شما ایجاد‌‌‌‌‌‌‌ می‌شود. هنگام تماشای تلویزیون از نورهای کم در زمینه استفاده کنید.

 

صداپردازی در سینمای خانگی

اگر بودجه شما اجازه‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهد و‌‌‌‌‌‌‌ می‌خواهید هنگام تماشای فیلم مورد علاقه خود بدون ایجاد مزاحمت برای افراد دیگر در خانه، میزان صدا را افزایش دهید، برای دیوارها و سقف از محصولات صداگیر و عایق صوتی استفاده کنید. محصولات تجاری زیادی در این زمینه وجود دارد. در نهایت، هنگام انتخاب نقطه کانونی سینمای خانگی،‌‌‌‌‌‌‌ می‌توانید بلندگوهایی را پیدا کنید که ظاهری زیبا دارند و‌‌‌‌‌‌‌ می‌توان آنها را روی دیوارها نصب کرد. نمای بیرونی این بلندگوهای دیواری را‌‌‌‌‌‌‌ می‌توان رنگ آمیزی کرد تا با دیوار یک‌دست شوند.

سینمای خانگی مکانی سرگرم کننده و آرامش بخش است که خانواده‌‌‌‌‌‌‌ها‌‌‌‌‌‌‌ می‌توانند در کنار یکدیگر سرگرم شوند. دکوراسیون این اتاق باید راحت باشد و به شما این امکان را‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهد تا از فیلم‌‌‌‌‌‌‌ها یا برنامه‌‌‌‌‌‌‌های مورد علاقه خود در فضای دلپذیر خانه خود لذت ببرید.

بازسازی سینما

اگر از این نوشته لذت بردید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشتید، می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ تماس بگیرید و از مشاوره کاملا رایگان متخصصان گریت کابینت در زمینه‌هایی مانند طراحی دکوراسیون آشپزخانه، تعمیرات و بازسازی آشپزخانه، سفارش و خرید انواع کابینت آشپزخانه و هر مورد و سوال دیگری استفاده کنید!

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.