کابینت MDF، مهره اصلی آشپزخانه!

کابینت MDF، مهره اصلی آشپزخانه!

صفر تا صد کابینت MDF

کابینت عضو اصلی و مهمی در آشپزخانه محسوب می شود، ظاهر آشپزخانه خیلی بیشتر از آنچه که فکر می کنید به کابینت بستگی دارد، همانطور که در نوشته های پیش گفتیم همه کابینت ها مغزی ام دی اف دارند و به نوعی همه کابینت MDF محسوب می شوند. جدا از ظاهر، فضایی که کابینت MDF درون خود جا می دهد در نظم آشپزخانه، اثر زیادی دارد. کابینت های آشپزخانه ها از جنس ها و متریال های متنوعی ساخته می شوند که هر کدام ویژگی ها و محاسن خاص خود را داند و معایبی را نیز شامل می شوند. شناخت و داشتن اطلاعات کافی از این متریال ها، اهمیت زیادی را شامل می شود. برای انتخاب کابینت MDF شما باید به فضا و متراژ آشپزخانه خود، محیط زندگی، شرایط آب و هوایی، سلیقه و بودجه خود و … توجه کنید.

در ادامه این مطلب نکات مهمی را در رابطه با کابینت MDF، برای شما عزیزان بیان می کنیم. با ما همراه باشید …

 

کابینت MDF

این نوع کابینت ها از پسماند های چوب ایجاد می شوند. این مواد با استفاده از چسب و رزین در کنار هم محکم باقیمی مانند و استحکام زیادی را ایجاد می کنند. سپس این مواد را فشرده کرده و در طرح و اندازه های دلخواه برش و آماده می کنند. همچنین تخته های خام ام دی اف را  به راحتی طرح داده و منبت کاری می کنند.

سوالات رایج درباره کابینت MDF آشپزخانه

معمولا عامه افراد یک سری سوالات مشابه و متداول از کابینت MDF دارند. پاسخ سوالات رایج و متداول خود را ادامه مطلب می گیرید:

 

 مزایای کابینت MDF نسبت به سایر کابینت ها از جمله چوب و … چیست؟

 • کابینت MDF آشپزخانه هزینه بسیار کمتری نسبت به کابینت های چوب و ممبران دارند و در دسترس تر هستند.
 • جنس ام دی اف به گونه ای است که نسبت به چوب، به راحتی می توان بر روی آن منبت کاری انجام و طرح های زیبا را پیاده کرد.
 • کابینت MDF را یک محصول سبز به شمار می آورند، زیرا از پسماند های چوب مانند خاک اره استفاده می شود.
 • ام دی اف دارای رویه صاف می باشد بنابراین به راحتی تکه تکه نشده و دچار جابجایی نمی شود. با توجه به سطوح صافی که دارد برای رنگ آمیزی بسیار مناسب هستند.
 • کابینت MDF یک محصول صنعتی مهندسی شده است. با توجه به عملیات تولیدی آن و بکارگیری چسب و رزین، این متریال از استحکام کافی و خوبی برخوردار است. در ضمن از تهاجم و نفوذ آفات و حشرات در امان است.

 

معایب کابینت MDF شامل چه مواردی می شود؟

 • سایش، خراشیدگی و فرورفتگی های رخ داده بر روی کابینت MDF قابل رفع نبوده و دائمی هستند.
 • با توجه موارد بکار رفته در کابینت MDF، این متریال از چوب سنگین تر می باشد.
 • کابینت MDF به آب نفوذپذیر می باشد بنابراین با بکارگیری پرایمر و رنگ هایی بر پایه روغن باید آن را بطور مناسب آب بندی کرد تا در برابر آسیب های ناشی از آب، در امان بماند.
 • کابینت MDF فاقد دانه های چوب می باشد. این مورد در رنگ پذیری ام دی اف کمی مشکل بوجود می آورد.

 

کیفیت کابینت MDF به چه صورتی می باشد؟

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | kitchencabinetcolors 1080x540 min

کابینت هایی از جنس تخته فیبری با چگالی متوسط، قیمت پایین تری نسبت به چوب جامد دارند ولی سختی و استحکام چوب می باشند. کابینت های ام دی اف با توجه به رنگ آمیزی خوب و عالی، تنوع زیاد و بالایی دارند. بنابراین با مقاومت در برابر نفوذ آب، دوام زیادی دارند. وجود چسب و رزین در ترکیبات تخته ام دی اف، مقاومت و استحکام بسیار بالایی به MDF می بخشد.

 

آیا کابینت MDF برای نصب در آشپزخانه مناسب هستند؟

اگر کابینت های ام دی اف بطور مناسب و استاندارد آب بندی شوند و با رنگ های با کیفیت پوشانده شوند، مناسب بسیار عالی و اقتصادی ای برای کابینت های چوبی محسوب می شوند. در مکان هایی از جمله حمام، آشپزخانه و … کابینت ها و قفسه های ام دی اف نیاز به مقاومت در برابر آب، گرما، رطوبت و … دارند،  بنابراین باید توجه داشته باید که لبه ها و درب پانل ها ببندید تا دچار تورم و تغییر شکل نشوند.

 

چه عواملی به کابینت MDF آسیب می رسانند؟

 • آب بندی کابینت MDF بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورت عدم آب بندی صحیح، با نفوذ آب و رطوبت به داخل MDF، پانل های آن دچار تورم و برآمدگی و تغییر شکل می شوند، بنابراین دیگر کارایی و زیبایی قبل را نخواهند داشت. همچنین قابلیت ترمیم ندارند.
 • کابینت ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید به مدت طولانی باشند. در غیر این صورت تغییر شکل در ظاهر کابینت صورت می گیرد.
 • در هنگام تمیز کردن کابینت ها هم باید به این نکته توجه کرد که آب زیادی استفاده نشود.
 • درب کابینت را با احتیاط و به آرامی باید باز و بسته کرد تا از ایجاد خراش و ترک بر روی کابینت جوگیری کرد. در هنگام ساخت کابینت هم باید از رنگ های با کیفیت و در اولویت از رنگ هایی با پایه روغنی استفاده کرد.

نکته: رنگ های براق برای کابینت های ام دی اف بسیار مناسب می باشند. این رنگ ها علاوه بر زییایی و درخشندگی خود، این اطمینان را در فرد ایجاد می کند که می توان کابینت خود را تیز کند. از طرف دیگر جنس و کیفیت رنگ های براق به گونه است که از نفوذ آب و رطوبت جلوگیری می کند. همچنین از فرورفتگی و سایش ام دی اف جلوگیری می کند.

باید به این نکته توجه کرد که ام دی اف از چوب سنگین تر می باشد بنابراین برخلاف کابینت چوبی نمی تواند پیچ ها را بخوبی تحمل کند. بنابراین در هنگام و ساخت و نصب باید از لوازم اصولی و مناسب استفاده نمود.

 

تمیزکاری کابینت MDF به چه صورت است؟

تمیز کردن این کابینت بسیار آسان است. شما با استفاده از یک پارچه ابتدا گرد و غبار را از روی کابینت پاک می کنید و سپس با یک پارچه نرم و تمیز و محلوی از صابون ملایم و آب گرم، سطوح و رویه های کابینتان را تمیز می کند. بعد با استفاده از یک پارچه جاذب آب، رطوبت موجود بر کابینت را پاک کنید.

کابینت های ام دی اف با توجه به خصوصیاتی که دارد بسیار رایج  و در دسترس هستند. از همه مهم تر قیمت بسیار عالی و مقرون به صرفه آنها، توجه بسیاری از خریداران را به خود جلب کرده است. توانایی ایجاد طرح های متنوع و بسیار زیبا و همچنین رتک های متنوع از جمله موارد دیگری است که دست خریدار را در هنگام خرید باز گذاشته است.

 

تخته های الیاف فیبری با چگالی متوسط (MDF)

تخته های فیبری با چگالی متوسط یا همان ام دی اف بطور مهندسی شده از چوب و بقایای آن ساخته شده است. از آنجا که ام دی اف، دیگر دارای دانه های چوب نمی باشد، رنگ آمیزی آن نامنظم به نظر می رسد. از آنجایی که بیشتر رنگ ها و لکه های ایجادی از بنبان آب می باشند، این احتمال وجود دارد که تخته ام دی اف آب را جذب کند و دچار تورم شود و این محصول بطور دائمی دچار آسیب می شود.

در کنار این موارد، رویه بی دانه و صاف ام دی اف، اساس و پایه بسیار مناسبی برای پوشش رنگ می باشد. اما نکته حائز اهمیت این می باشد که قبل از رنگ آمیزی تخته های فیبری MDF آن ها را بطور کامل و مناسب آب بندی کرهد تا راه نفوذ احتمالی آب، بطور کامل مسدود شود.

 

شیوه رنگ آمیزی کابینت های ام دی اف

مراحل ساخت و تکمیل کابینت های ام دی اف و رنگ آمیزی آن بدین صورت می باشد:

 • ورقه های فیبری ام دی اف را سنباده می زنیم: همانطور که پیشتر گفتیم سطوح ام دی اف صاف می باشند و پایه مناسبی برای رنگ آمیزی هستند اما از سوی دیگر رنگ هایی که در کابینت سازی مورد استفاده قرار می گیرند بطور کامل و یکدست بر روی سطح صاف نمی چسسبند، بنابراین با استفاده از سنباده ها، کمی رویه ورقه های ام دی اف را زبر و خشن کرده تا رنگ و آستر بطور مناسب به آن بچسبند. برای این کار از سمباده های متوسط استفاده می کنیم. سپس با استفاده از یک پارچه خشک، گرد و غباری موجود بر روی پانل و تخته ام دی اف را پاک می کنیم. برای این کار هرگز از پارچه های خیس استفاده نکنید، زیرا ممکن است که آب به پانل نفوذ کرده و سبب آسیب و خرابی آن بشود.
 • بکارگیری پرایم: با توجه به اثر مخرب نفوذ آب به پانل های ام دی اف، پس از سنباده کشیدن و غبار روبی تخته ها، به منظور آب بندی پانل ها، از یک رویه آستر بر روی درب های کابینت اضافه می کنیم. در رابطه با آستر، استفاده از پرایمر های حلال بر پایه روغن یا الکل بسیار دارای اهمیت است زیرا اگر این مواد بر پایه جذب آب باشند، سبب تورم پانل ام دی اف و کابینت شده و در نتیجه آسیب دائمی ایجاد می کند.
 • رنگ کردن کابینت های ام دی اف: بعد از وکیوم و آب بندی شدن کامل پانل های ام دی اف، به راحتی می توان از رنگ های با پایه آب استفاده کرد، البته استفاده از رنگ هایی بر بنیان روغنی نیز گزینه بسیار مناسب و عالی ای برای روکش ام دی اف محسوب می شوند. استفاده از رنگ های براق، علاوه بر زیبایی و جلوه درخشان، این اطمینان را نیز ایجاد می کند که کابینت قابلیت شستشو و پاکیزگی را دارا می باشد. به پانل های ام دی اف دو لایه رنگ اضافه کرده و جهت الصاق سخت افزارها صبر کرده تا رنگ به خوبی خشک و تثبیت گردند.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | MDF vs Wood Why MDF has Become So Popular for Cabinet Doors 1 1 Sebring Services min 2

نکته: اگر برای کابینت ها ام دی اف خود، رنگ های براق را در نظر دارید، از رنگ های شلاک استفاده کنید. این رنگ ها بسیار براق و چشم نواز هستند. رنگ شلاک از حشره ماده لاک گرفته می شود که حشره بومی کشورهای هند و تایلند می باشند. این نوع رنگ علاوه بر ظاهر درخشان و براقی که به کابینت می بخشد، سبب سفت و سخت شدن مواد پانل شده و از ایجاد سایش، خراش و فرورفتگی ( که از معایب ام دی اف محسوب می شوند) جلوگیری می کند.

 

دریافت خدمات و مشاوره انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

با جستجوی آنلاین نام بسیاری از شرکت هایی که خدمات بازسازی کابینت و ساخت کابینت را انجام می دهند به شما داده می شود تا خرید کابینت و رفع پوسیدگی در کابینت های پولیشی را انجام دهید. برای انجام این پروژه با مناسب ترین قیمت و تضمین کیفیت می توانید با مشاوران و مهندسان گریت کابینت برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در تماس باشید.

اگر رنگ کابینت های موجود درست انتخاب شده و کابینت هایتان خوش ساخت و فرم خوبی داشته و ظاهری کاملاً متفاوت داشته باشند، بازسازی کابینت های پولیشی می تواند گزینه ای مناسب و کم هزینه برای بازسازی آشپزخانه باشد. همچنین در مواردی که چیدمان آشپزخانه موجود به خوبی کار می کند، انتخاب خوبی است. اما در مواردی که کابینت های موجود با مشکلات ساختاری روبرو هستند و یا سخت افزار در وضعیت نامناسبی قرار دارد و یا ویژگی های ذخیره سازی داخلی در آن کم است، بهتر است کابینت های کاملا جدید نصب کنید. همچنین کار کابینت تنها به ساخت کابینت ختم نمی شود و شما می تواند هر مدل تخت خوابی در هر اندازه و ساختاری را سفارش دهید تا با قیمت منطقی و بهترین کیفیت به دستتان برسد.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | Makeover min

همه ما دوست داریم یک آشپزخانه زیبا و تمیز و منظم داشته باشیم که علاوه بر زیبایی و شیک بودن، کارایی زیادی نیز داشته باشد. به همین منظور استفاده صحیح از فضای کابینت ها و یا تعمیر و تعویض آن ها به شما توصیه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان از طراحان و سازندگان گریت کابینت درمورد نحوه بازسازی کابینت می توانید هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز به صورت رایگان با ما در ارتباط باشید!

ظاهر آشپزخانه بستگی زیادی به اتمام انتخابی کابینت ها دارد. اگر می خواهید ظاهری طبیعی ایجاد کنید، بهترین گزینه چوب جامد است. شما می توانید از چوب جامد که تمام شده، لکه دار یا رنگ شده باشد استفاده کنید. اگر می خواهید جلوه ای تزئینی ایجاد کنید، پس می توانید تزئینات جرئی مانند پریشانی، لعاب یا خراش را انتخاب کنید. اگر می خواهید کابینت هایی داشته باشید که به راحتی تمیز شوند، باید کابینت های سبک تری انتخاب کنید. آن ها در پنهان کردن آلودگی بهتر از رنگهای تیره هستند.

همه ما دوست داریم یک آشپزخانه تمیز و منظم داشته باشیم که علاوه بر زیبایی و شیک بودن، کارایی زیادی نیز داشته باشد. به همین منظور استفاده صحیح از فضای کابینت ها و یا تعمیر و تعویض کابینت آشپزخانه به شما توصیه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان از طراحان و سازندگان گریت کابینت می توانید هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز به صورت رایگان با ما در ارتباط باشید!

 

اگر از این نوشته لذت بردید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشتید، می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ تماس بگیرید و از مشاوره کاملا رایگان متخصصان گریت کابینت در زمینه‌هایی مانند طراحی دکوراسیون آشپزخانه، تعمیرات و بازسازی آشپزخانه، سفارش و خرید انواع کابینت آشپزخانه و هر مورد و سوال دیگری استفاده کنید!

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.