اصول طراحی در کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه و ۳ اصل اساسی آن

شهریور ۱۶, ۱۳۹۸۶:۵۱ ق.ظ Published by Leave your thoughts

درک صحیح از اصول طراحی کابینت آشپزخانه به شما کمک خواهد کرد تا در تصمیم گیری در مورد فضای آشپزخانه انتخابی هنرمندانه و کاربردی داشته باشید .هنگام طراحی آشپزخانه جدید، بسیاری از عناصر مختلف باید به یک مجموعه کامل و متحد تبدیل شوند. کابینت آشپزخانه ، لوازم خانگی، کاشی های بین کابینت زمینی و دیواری ، سنگ یا صفحه روی کابینت، کف تمام شده آشپزخانه ، قطعات تزئینی و …. همگی رنگ ، بافت و فرم های خود را دارند. به طور خلاصه ، همه موارد بالا عناصر اساسی طراحی کابینت آشپزخانه میباشند در این مقاله با اصولی آشنا خواهیم شد که در طراحی کابینت جدید آشپزخانه با استفاده از اجزای مختلف به ما کمک میکند . به عنوان مثال در انتخاب عنصر رنگ، شما باید رنگ کابینت (رنگ و تعداد رنگ مورد استفاده ) رنگ میزها و … را طوری در نظر بگیرید که تمام اجزا با یکدیگر همخوانی داشته باشند. با درک اصول طراحی کابینت آشپزخانه شما آمادگی بیشتری برای انتخاب مواردی مانند رنگ و … به شیوه ای منظم و دلنشین خواهید داشت .
اصول اساسی طراحی داخلی که در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم عبارتند از:

• تقارن وتعادل بصری
• نقاط کانونی
• مقیاس و نسبت

تقارن وتعادل بصری در کابینت آشپزخانه


حتما تا کنون برای شما پیش آمده است که وارد اتاقی شوید و کمبود یک چیزخاص در آن فضا احساس کنید، به عنوان مثال یک اتاق پذیرایی را در نظر بگیرید که فضای خالی زیادی در آنجا وجود دارد اما یک تلوزیون بزرگ و کاناپه اجزای غالب آن فضا باشند . هنگامی که احساس کمبود یک شیء در فضای داخلی به شما القا میشود میتواند به این دلیل باشد که تعادل بصری و تقارن در کابینت آشپزخانه آن محیط به درستی اجرا نگردیده است .
یک آشپزخانه متعادل، یک احساس آرامش و امنیت را به همراه می آورد. هنگامی که شما وارد آشپزخانه ای می شوید که از اصل تعادل آشپزخانه پیروی می کند باید تمرکز و یکپارچگی فضا را حس کنید .
برای ایجاد یک فضای متقارن از یک نقطه مرکزی استفاده کنید . به عنوان مثال در نظر گرفتن نقطه مرکز یک دیوار یا نقطه کانونی فضا برای ایجاد تقارن کاملا متعارف است . ( اما ممکن است شرایط ایجاد تقارن را . در اطراف این مرکز نداشته باشید). به عنوان مثال تصویر زیر نگاه کنید

تقارن در کابینت آشپزخانه

تقارن در کابینت آشپزخانه

صندلی ها، کابینت ها، میز و دکور، تقریبا در اطراف نقطه مرکزی متقارن هستند، که بر روی آن یک گلدان گل قرار گرفته است . (این یک نمونه قوی از نقطه کانونی است).

 

جهت درخواست مشاوره و اعزام کارشناس به صورت رایگان فرم زیر را تکمیل فرمائید.

پس از تکمیل فرم زیر، کارشناسان ما با شما تماس گرفته و در صورت تمایل، در محل شما حضور میابند


درخواست مشاوره ، بازدید و ارائه پنل را دارم

در مجموع، کاربرد تقارن در طراحی کابینت آشپزخانه به ایجاد حس هماهنگی و آرامش کمک می کند. با این حال، فضای شما حتما نباید یک تصویر آینه از خود برای تعادل باشد. آشپزخانه های نامتقارن هم می توانند عناصر خود را به صورت متعادل توزیع کنند تا اصل تعادل بصری را حفظ کنند .

تقارن در طراحی کابینت آشپزخانه 2

تقارن در طراحی کابینت آشپزخانه ۲

در این تصویر کابینت آشپزخانه جزیره به عنوان نقطه مرکزی در نظر گرفته شده است که توسط رنگ متضاد کابینت جزیره و لوستر متمایز گردیده است. حتی اگر کابینت های چپ و راست تصویر کاملا متقارن نباشند، آنها با کابینت هایی که یخچال و مایکروویو را روی دیوار عقب قرار می دهند در تعادل هستند.

تقارن در طراحی کابینت آشپزخانه 4

تقارن در طراحی کابینت آشپزخانه ۴


در این آشپزخانه، پنجره ها، کابینت های دیوار و کابینت جزیره آشپزخانه از یک تعادل بصری خوب برخوردار هستند و توسط چراغ های آویز یک فضای کامل را ایجاد کرده اند .

تقارن در طراحی کابینت آشپزخانه 5

تقارن در طراحی کابینت آشپزخانه ۵


در این تصویر تقارن در اطراف سینک و پنجره باعث ایجاد نظم در یک فضای محدود گردیده است .

نقاط کانونی در طراحی کابینت آشپزخانه

نقاط کانونی، اشیا، ویژگی هایی از یک فضا هستند که بلافاصله توجه شما را در یک اتاق جلب می کنند.نقاط کانونی ممکن است یک شومینه، یک تلویزیون، یک قطعه بزرگ هنری یا یک مبلمان با رنگی خاص باشند .

نقاط کانونی در طراحی کابینت آشپزخانه میتواند کفپوش، کاشی های بین کابینت و یا گل برجسته روی هود ، سینک، جزیره مرکزی یا یک پنجره باشد. در حالت ایده آل سایر اشیاء آشپزخانه در کمک به جلوه بیشتر نقاط کانونی خواهند بود و در رقابت با آن ها نیستند اگر چه فضاهای بزرگ می توانند از داشتن نقاط کانونی چندگانه بهره مند شوند.

نقاط کانونی در طراحی کابینت آشپزخانه

نقاط کانونی در طراحی کابینت آشپزخانه

در این آشپزخانه، استفاده جسورانه از رنگ سیاه و سفید متضاد،در طراحی کابینت آشپزخانه باعث می شود محفظه چوبی هود جلوه بیشتری پیدا کنند. بدون نقطه کانونی، یک آشپزخانه ممکن است جلب توجه نکند . به عنوان مثال، بازسازی زیر یک آشپزخانه با کابینت های استانداردی که توسط یک شرکت طراحی داخلی اجرا گردیده اند را نشان میدهد :

طراحی کابینت آشپزخانه کلاسیک قبل و بعد

طراحی کابینت آشپزخانه کلاسیک قبل و بعد


آشپزخانه جدید دارای نقاط کانونی در هر دو سمت دیوار است، با یک کابینت دیواری زیبا و درب شیشه ای. علاوه بر این، محفظه چوبی هود نیز جلب نظر میکند. طراح همچنین با انتخاب صحیحی در استفاده از رنگ با یک طرح دورنگ خنثی از کابینت سفید و خاکستری، توانسته است رنگ های متضاد و فرم های جالبی را نیز به فضا اضافه کند.


مقیاس و نسبت در طراحی کابینت آشپزخانه

برای رعایت اصل مقیاس و نسبت برای طراحی آشپزخانه جدید باید از اینکه عناصر در یک آشپرخانه نسبت به یکدیگر به نسبت درستی از نظر اندازه قرار گرفته اند اطمینان حاصل کنیم. هر جسم باید نسبت به محدوده پیرامون خود در مقیاس مناسبی قرار بگیرد تا برای یک آشپزخانه بیش از حد بزرگ یا کوچک به نظر نرسد.

یک طراحی کابینت آشپزخانه خوب و زیبا از نظر شما ممکن است یک آشپزخانه بزرگ با تجیهیزاتی مدرن یک فضای مناسب برای پذیرایی از مهمانان باشد. اما آیا این همچین آشپز خانه ای متناسب با فضای خانه شما میباشد؟ مثلا میز غذاخوری در آشپزخانه شما مزاحم حرکت در آشپزخانه است ؟ این دقیقا مفهموم مقیاس مناسب است که باید نسبت اشیا قرارگرفته در محیط را به فضای محیط و سایر اشیای محیط سنجید .

در تصویر زیر یک آشپزخانه که توسط یک شرکت آمریکایی طراحی و نوسازی شده است را مشاهده میکنید. اگر چه ماهیت آن یک آشپزخانه باریک است و عرض آشپزخانه قابل تغییر دادن نیست اما نکته ای که از نظر مقیاس حائز اهمیت است نسب ارتفاع کابینت های دیواری به سقف است که در طرح جدید رعایت شده است .

طراحی کابینت آشپزخانه از منظر نسبت و مقیاس

طراحی کابینت آشپزخانه از منظر نسبت و مقیاس


در این آشپزخانه سقف مرتفع به وسیله ابزار های گچ در زیر طوری مقیاس شده است که ارتفاع بالای سقف موجب بد شکلی آن نشود .

طراحی کابینت آشپزخانه با در نظر گرفتن ارتفاع سقف

طراحی کابینت آشپزخانه با در نظر گرفتن ارتفاع سقف

ارتفاع بالای سقف به تنهایی یک امتیاز مثبت برای طراحی فضای داخلی خانه میباشد اما ماکزیمم ارتفاع استاندارد کابینت با در نظر گرفتن فضای بین کابینت ۲۴۰ سانتی متر است که در سقفی با ارتفاع ۳٫۵ متر فضایی به اندازه ۹۰ سانتی متر خالی میماند که اتفاق خوشایندی برای طراحی کابینت آشپزخانه نمیباشد. در این تصویر ارتفاع زیاد سقف و اختلاف ارتفاع آن با کابینت به چشم نمی آید و هچنین کانتر استفاده شده سایز مناسبی دارد اگر چه برای قرار دادن صندلی به اندازه کافی فضا وجود ندارد اما با توجه به ابعاد آشپزخانه از مقیاس های بهینه بهره گرفته شده است.
همانطور که ملاحظه میشود در دیوار این آشپزخانه عرض هر یک از اجزای محیط تقریبا یکسان است. کابینت ها، قفسه ها، تجهیزات و پنجره ها همگی به سادگی و با ظرافت به یکدیگر متصل می شوند. این کار مثال عینی نظم بخشیدن به فضا است.

جهت درخواست مشاوره و اعزام کارشناس به صورت رایگان فرم زیر را تکمیل فرمائید.

پس از تکمیل فرم زیر، کارشناسان ما با شما تماس گرفته و در صورت تمایل، در محل شما حضور میابند


درخواست مشاوره ، بازدید و ارائه پنل را دارم

Tags: , , , ,

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of