راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک متناسب با نوع آشپزخانه

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک متناسب با نوع آشپزخانه

چگونه برای آشپزخانه کاشی و سرامیک انتخاب کنیم؟

آشپزخانه یکی از معدود بخش‌های خانه است که می‌توان برای آن چند مدل کاشی مختلف انتخاب کرد و این کاشی‌ها را به شکل‌های مختلفی بر روی دیوار آن نصب کرد تا فضای آشپزخانه زیبا و دلنشین به نظر برسد. زمانی که قصد دارید برای آشپزخانه خود کاشی انتخاب کنید، در ابتدا باید مشخص کنید که این کاشی قرار است در کدام قسمت آشپزخانه نصب شود. به عنوان مثال، کاشی براق دیوارهای آشپزخانه با کاشی کف آن تفاوت دارد؛ چون زمین آشپزخانه معمولا سریع خیس می‌شود، کاشی براق هم کمی لیز است و ممکن است باعث بشود که شما زمین بخورید.

مهم‌ترین نکته‌ای در هنگام انتخاب کاشی کف اشپزخانه باید به یاد داشته باشید این است که این کاشی باید امنیت شما را در هنگام راه رفتن تامین کند. اگر می‌خواهید کاشی یا سرامیک انتخاب کنید باید بدانید تنوع این محصول آنقدر بالاست و تعدد طرح و سایز و نوع لعاب و بافت آنقدر زیاد است که انتخاب را برای شما سخت می‌کند. هیجان‌انگیزترین انتخاب کاشی مربوط به آشپزخانه است این فضا در معماری امروزی همیشه جلوی چشم است و زیبایی آن بسیار مهم است. معمولا موارد کاربرد کاشی در آشپزخانه، بین کابینت‌‌ها و کف و گاهی دیوارهایی است که کابینت نشده‌اند. اول باید مشخص کنید کدام فضا‌‌ها قرار است کاشی شود و چه ترکیب رنگی استفاده شود.

 

به اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب کاشی و سرامیک نیاز دارید؟ این مقالات را هم بخوانید!

 

 

کاشی کف آشپزخانه باید چگونه باشد؟

برای کف آشپزخانه بهتر است از مدل‌‌های ضدلغزش استفاده کنید چون این محیط به طور مداوم در معرض مواد غذایی چرب و آب خواهد بود و از لحاظ ایمنی مهم است که خیلی لیز نباشد پس شاید لعاب مات یا نیمه مات برای شما مناسب تر باشد. نکته دیگر ابعاد کاشی است بهتر است از سایز‌‌های خیلی بزرگ مثل ۸۰*۸۰ یا ۶۰*۱۲۰ مناسب آشپزخانه نیستند استفاده نکنید.

گریت کابینت | شرکت کابینت آشپزخانه گریت | nero caressi min 1 1

چرا که هرچه کاشی بزرگ تر باشد احتمال لغزش روی آن بیشتر خواهد بود بعلاوه ایجاد شیب به سمت کف شور در سایز‌‌های بزرگ ممکن نیست و در صورت ریختن آب کف آشپزخانه، هدایت به سمت کف شور به سختی انجام می‌شود و از طرفی سایز‌‌های خیلی کوچک هم مشکلاتی نظیر جذب آلودگی در قسمت بندکشی دارند پس بهترین انتخاب یک سرامیک سایز متوسط مات یا نیمه مات و ترجیحا رکتیفاید شده است تا بندکشی تا حد امکان نازک شود.

 

انتخاب کاشی بین کابینتی

در این قسمت هم باید توجه کنید که کاشی بین کابینتی باید بندکشی ظریف و نازکی داشته باشد چرا که در مجاورت مواد غذایی و به خصوص روغن است و پس از مدتی خط‌‌های زرد چرب نمای زشتی به آشپزخانه شما خواهد داد پس باز هم به سراغ کاشی رکتیفاید یا برش لیزری بروید مگر اینکه بخواهید از بندکشی‌‌های دکوری رنگی استفاده کنید که معمولا رنگی متضاد با کاشی دارند و برای این نوع بندکشی بهتر است کاشی را ساده و یا با طرح خلوت انتخاب کنید.

 

نکته دیگر ارتفاع بین کابینت‌‌ها است که باید سعی کنید این ارتفاع بخش پذیر بر عرض کاشی باشد تا کمترین برش برای نصب انجام شود و کار یکدست و تمیز باشد به عنوان مثال اگر فاصله کابینت بالا و پایین از هم ۶۰ سانتی متر باشد کاشی ۶۰*۲۰ بهترین انتخاب است چرا که در این ارتفاع دقیقا سه کاشی قرار می‌گیرد.

 

رنگ کاشی ها

بهتر است برای کف و بین کابینت‌‌ آشپزخانه و حتی رنگ کابینت‌‌ها یک تم مشخص و هارمونی رنگ مناسب ایجاد کنید تا فضا یکدست و دلنشین و مرتب به نظر برسد برای این امر به شما پیشنهاد می‌کنیم از کاشی‌‌هایی که به شکل پکیج در بازار وجود دارند استفاده کنید که کاشی کف و دیوار و دکور و حاشیه همه در یک پکیج به شما عرضه میشود و انتخاب را بسیار ساده می‌کنند.

 

نکات اساسی در انتخاب کاشی و سرامیک متناسب با نوع آشپزخانه

قصد استفاده از کاشی و سرامیک در هر جایی از ساختمان داشته باشید، لازم است از میان تنوع فراوان کاشی‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف، انتخاب کنید. این تنوع اکثر موارد شما را سر در گم می‌کند. آشپزخانه قسمتی از خانه است که می‌توان از رنگ و مدل و اندازه‌های مختلف کاشی در آن استفاده کرد. استفاده از انواع مختلف در جای درست باعث می‌شود آشپزخانه شما دلنشین و پر از انرژی مثبت شود. بهر حال به قول دکوراتور‌ها آشپزخانه، قلب خانه است.

پس در انتخاب کاشی برای آشپزخانه حساسیت به خرج دهید. برای انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه اول به این فکر کنید که قرار است این کاشی به خصوص در کجای آشپزخانه استفاده شود برای مثال کاشی‌های شیشه‌ای برای کف مناسب نیستند چون امکان لغزش روی آن‌ها بسیار است. در ادامه به نکات اساسی در انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه می‌پردازیم.

 

محل نصب کاشی و سرامیک در آشپزخانه

قبل از اینکه یک کاشی بخصوص را انتخاب کنید، به جایی که قرار است کاشی در آن نصب شود دقت کنید. کاشی مورد نظر قرار است بالای اجاق نصب شود یا بین کابینت‌ آشپزخانه؟ اصلا دوست دارید کدام قسمت‌های آشپزخانه را کاشی کنید؟ برای بین کابینت‌ها کاشی‌‌های شیشه‌ای و کاشی بین کابینتی سه بعدی می‌توانند انتخاب مناسبی باشند و برای کف هم می‌توانید از سرامیک‌های ابعاد بزرگتر و طرح سنگی استفاده کنید. ولی بهر حال قبل از انتخاب کاشی و سرامیک اطلاعات دقیقی از مقاومت کاشی از فروشنده بگیرید.

 

تاثیر جنس در انتخاب کاشی و سرامیک در آشپزخانه

جنس‌های مختلفی از کاشی و سرامیک وجود دارد که هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند. سرامیک‌هایی در ابعاد بزرگ و مقاوم مناسب استفاده در کف آشپزخانه هستند همچنین سرامیک‌ها برای کف باید تا حدودی ضد لغزش باشند. در حالیکه سرامیک‌های شیشه‌ای مناسب استفاده در دیوار‌ها هستند و نور را تا حد زیادی منعکس می‌کنند و در عین حال رطوبت را جذب نمی‌کنند. این خاصیت ضد رطوبت بودن یکی از ویژگی‌های مهم است که در کاشیکاری آشپزخانه باید به آن دقت کنید چون در آشپزخانه ممکن است آب و یا روغن روی کاشی ریخته شود.

انتخاب کاشی و سرامیک متناسب با نوع آشپزخانه

کاشی‌های سرامیکی برای بالای اجاق و یا پشت سینک ظرفشویی مناسب هستند. می‌توانید طرح بالای اجاق را متفاوت‌تر از جاهای دیگر آشپزخانه در نظر بگیرید. برای قسمت بالایی اجاق و بین کابینت‌ها می‌توانید از هر نوع سرامیکی استفاده کنید البته به شرطی که با دقت و ایمنی نصب شده باشند.

 

انتخاب کاشی و سرامیک با توجه به تم کلی آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما دارای کانتر و جزیره است باید طرح و رنگ کلی دیوار‌ها و کف را با آن‌ها هماهنگ انتخاب کنید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید الگویی از طبیعت را در آشپزخانه‌تان خلق کنید یا به فضایی خنثی و مدرن علاقه دارید. انواع دیگری از تم‌ها وجود دارد که باید طبق آن‌ها، مجموعه‌ای کاشی و سرامیک‌ها را برای کف و دیوار‌ها انتخاب کنید.

برای مثال طرح سنگ و شن و ماسه و یا گرانیت برای تم طبیعی مناسب هستند. برای تم مدرن هم از انواع سرامیک‌ها در ابعاد بزرگ و کوچک ولی رنگ خنثی استفاده می‌شود که معمولا طرح ساده‌ای دارند. می‌توانید انواع‌ها تم‌ها را با هم ترکیب کنید ولی برای این کار باید محتاطانه عمل کنید تا آشپزخانه‌تان تبدیل به محیط وصله پینه‌ای نشود.

 

هماهنگی انتخاب کاشی و سرامیک با کابینت‌ها در آشپزخانه

چه قصد باز سازی آشپزخانه را داشته باشید و چه در فکر طراحی یک آشپزخانه جدید باشید باید به هماهنگی بین تمام اجزای آشپزخانه دقت کنید. جنس و رنگ کابینت‌ها یکی از مهم‌ترین نکته هاست. برای مثال اگر کابینت‌ها مدل ساده‌ای هستند بهتر است کاشی و سرامیک بین آن‌ها را از مدل‌های شلوغ‌تر استفاده کنید و همینطور برعکس.

 

انتخاب شکل، برش و نصب کاشی و سرامیک در آشپزخانه

با پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع سایز و برش از کاشی‌‌ها لازم نیست که به نوع مربعی بسنده کنید. انواعی از شکل‌های کاشی وجود دارد مانند طرح لوزی و یا حتی می‌توانید طرح‌های مستطیل را نیز شبیه به حالت آجری در دیوار آشپزخانه‌تان نصب کنید. پس برای انتخاب شکل کاشی و سرامیک خود را محدود نکنید.

 

بندکشی سرامیک و کاشی در آشپزخانه

اگر از طرح‌ساده کاشی و سرامیک برای دیوار استفاده می‌کنید بهتر است بند‌کشی آن کمی پهن‌تر از حالت معمول باشد و میان کاشی‌ها و در واقع روی بندکشی را از کاشی‌های مینیاتور استفاده کنید تا ظاهر دیوار از یکنواختی در بیاید. اما اگر از طرح‌های شلوغ استفاده می‌کنید بهتر است بندکشی بسیار ظریف و همرنگ با کاشی و سرامیک باشد.

انتخاب کاشی و سرامیک متناسب با نوع آشپزخانه

اگر از این نوشته لذت بردید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشتید، می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ تماس بگیرید و از مشاوره کاملا رایگان متخصصان گریت کابینت در زمینه‌هایی مانند طراحی دکوراسیون آشپزخانه، تعمیرات و بازسازی آشپزخانه، سفارش و خرید انواع کابینت آشپزخانه و هر مورد و سوال دیگری استفاده کنید!

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.