هزینه بازسازی ساختمان به لحاظ اقتصادی از هزینه ساخت بنا کمتر بوده و در واقع قابل مقایسه با قیمت مصالح و ساخت و ساز کامل بنا نیست. به این ترتیب بسیاری از مالکان بازسازی و نوسازی را به تخریب کامل بنا ترجیح می دهند. در مواردی که بافت فرسوده و غیر قابل تعمیر وجود داشته باشد، تخریب کامل بنا و ساخت و ساز ضروری است. با توجه به هزینه بازسازی ساختمان، عملیات بازسازی بهترین راه برای نوسازی و طراحی داخلی ساختمان است. کف سازی و نصب پارکت، تعویض کاغذ دیواری، دکوراسیون داخلی آشپزخانه و تعویض کابینت آشپزخانه، اجرای سقف کاذب و بسیاری از تغییرات را می توان در طراحی داخلی ساختمان اجرا کرد. قبل از انجام بازسازی و تعمیرات ساختمان نیاز است تا سوالات زیر را پاسخ دهید:

 • می خواهید کدام فضاهای ساختمان بازسازی شوند؟
 • چقدر می توانید برای بازسازی هزینه کنید؟
 • کاربری فضای بازسازی شده چه خواهد بود؟
 • در بازسازی آپارتمان کدام سبک را (کلاسیک، مدرن و …) انتخاب می کنید؟
 • طراحی تا چه اندازه برای شما مهم است؟
 • چه نوع مواد و مصالحی را دوست دارید؟
 • لوازم منزلتان کلاسیک است یا مدرن؟

 

اولویت بندی برای هزینه بازسازی ساختمان

برای بازسازی ساختمان ابتدا باید اولویت بندی کنید. اگر بازسازی فضای داخل خانه است:

 • اولویت اول: آشپزخانه
 • اولویت دوم: سرویس بهداشتی
 • اولویت سوم: پذیرایی و نشیمن
 • اولویت چهارم: اتاق خواب ها

و چنانچه بازسازی بیرون فضای خانه است:

 • اولویت اول: نمای ساختمان
 • اولویت دوم: لابی
 • اولویت سوم: پارکینگ و راه پله ها

 

نحوه محاسبه هزینه بازسازی ساختمان

برای قیمت گذاری، هر قسمت مورد هزینه بازسازی را به چند آیتم تقسیم می کنیم. به طور مثال برای بازسازی قسمت آشپزخانه، نوع متریال مصرفی را با چهار درجه بندی استاندارد، درجه یک، عالی و لوکس مشخص می کنیم. سپس با توجه به نوع درجه بندی طراحی را آغاز می کنیم. هزینه طراحی از بر اساس نوع بازسازی و متراژ فضای مورد بازسازی متفاوت است. ممکن است طراحی خاصی در ذهن خود در نظر داشته باشید و با چند عکس موجود در اینترنت، حدود شکل مورد نظر را بیابید. به طور مثال طرح خاصی از کابینت کاری، رنگ و جنس خاصی از کاشی و سرامیک کف و دیوار، نورپردازی، شکل سینک و شیر آب ظرفشویی و … که در این صورت نیاز به طراحی نخواهید داشت و هزینه آن نیز صفر می شود.

بعد از طراحی و قطعی شدن طرح اجرایی مورد نظر، با توجه به بودجه درنظر گرفته شده، نوع متریال مصرفی را انتخاب می کنیم. برای انتخاب کابینت ابتدا کلیه آپشن های پیش رو را از نظر زیبایی، کیفیت و دوام، قیمت و گارانتی بررسی می کنیم. انواع کابینت موجود در بازار عبارتند از لترون، ملامینه، MDF کابینت هایگلاس، کابینت ممبران، تمام چوب و … که با برندهای ایرانی، ترک، کره ای و اروپایی در بازار موجود هستند.  چنانچه قصد تعویض کابینت ها وجود نداشته باشد، می توان با برچسب های طرحدار با انواع رنگ های موجود در بازار، روی کابینت ها را پوشاند. رنگ آمیزی کابینت های قدیمی نیز می تواند صورت بگیرد.

 

هزینه بازسازی ساختمان؛ پیمانکار و مهندسین

قیمت بازسازی فقط شامل خرید متریال نیست. دستمزد نصب و اجرا، هزینه های بالاسری و دستمزد مهندس اجرایی را نیز باید مدنظر داشت. هزینه های حمل مصالح، تخریب و خروج نخاله از خانه و حمل آن نیز از جمله هزینه هایی است که بسیاری از مالکان از این هزینه ها خبر ندارند. لذا محاسبه هزینه بازسازی با توجه با وضعیت موجود و نظر مالک، کار تخصصی است و چنانچه ابتدای کار این هزینه ها پیش بینی و محاسبه نگردد در انتها با مشکل مواجه خواهید شد. مهم ترین بخش بازسازی، هزینه های بازسازی آپارتمان و قیمت تمام شده است که شامل این موارد می شود:

 • تغییر کفپوش: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • تغییر دیوار پوش: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • کاغذ دیواری: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • رنگ آمیزی: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • هزینه کناف و سقف کاذب: تعویض کناف و سقف کاذب با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • نورپردازی: با توجه به نوع اجرای آن بسیار متنوع می باشد.
 • تعویض درب و پنجره: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • طراحی کمد و قفسه: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • تعویض کابینت: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • تعویض سینک و روشویی: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • تعویض شیرآلات: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.
 • تاسیسات داخلی: با توجه به سیستم لوله کشی و نوع آن متنوع است.

هزینه بازسازی هزینه بازسازی ساختمانکاشی کاری و سرامیک کاری از جمله متریالی است که تنوع جنس، رنگ و ابعاد آن بسیار بالا است. ضمنا هزینه خرید مصالح اجرای آن مثل چسب کاشی، سیمان، پودر بند کشی و … را هم باید در نظر بگیریم. باز هم یادآور می شویم که برای تعیین قیمت هر آیتم در بازسازی ساختمان هزینه حمل، هزینه اجرا، هزینه بالاسری و سایر هزینه های پیش بینی نشده را باید در نظر گرفت. با اطلاع از برندهای برتر متریال، هزینه بازسازی خانه خود را کاهش دهید. درست است که هزینه بازسازی خانه زیاد است اما می توان با استفاده از روش های منطقی تا حد زیادی هزینه ها را کاهش داد. استفاده از برندهای مرغوب متریال و مصالح راهگشاری خوبی در کاهش هزینه بازسازی منزل است. با آشنایی و انتخاب بهترین متریال در بازسازی و نوسازی خانه می توانید قیمت بازسازی خانه خود را تا حد خیلی زیادی کاهش دهید. کلید و پریز برند ایرانی: دلند، مهسان، خیام الکتریک، لگراند و برند خارجی: اشنایدر، ویکو ، سیم و کابل سیم کو، همدان، پارکت و لمینت برند ایرانی: زدفور، ارتا، برند خارجی: زنیت، ایشیک، رنگ نقاشی: هاویلوکس، سحر، کابینت آشپزخانه: پاکچوب، ایزوفام، لوله و اتصالات: آذین، یزد بسپار، نیو پایپ و ایزی پایپ، شیرآلات: کی دبلیو سی، قهرمان، پکیج خارجی: آریستون، فرولی، ایرانی: ایران رادیاتور، بوتان، رادیاتور شوفاژ: ایران رادیاتور، کاشی و سرامیک: سینا کاشی، کاشی تبریز، پنجره UPVC: هافمن، وینتک و …

 

کاهش هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی خانه در صورت تعمیر سرویس بهداشتی افزایش پیدا می کند. تجهیزات زیادی در فضای حمام و سرویس بهداشتی وجود دارد که قابل تغییر و نوسازی است. تعویض لوله های پوسیده و فرسوده هزینه زیادی دارد. جا به جایی شیرآلات و تاسیسات، نصب توالت فرنگی به جای توالت سنتی، عوض کردن وان قدیمی با مدل های جدیدتر، تعویض سیفون های فرسوده علاوه بر هزینه های عملیات بازسازی، زمان اجرای کار را نیز افزایش می دهند.

اجرای کناف و سقف کاذب و میلگرد، گچبری ها، نورپردازی سقف کاذب و گچکاری سقف رایج ترین عملیات بازسازی در منزل است که بر زیبایی دکوراسیون داخلی می افزاید. هزینه بازسازی خانه با توجه به مصالحی که برای اجرای سقف انتخاب می شود، تغییر خواهد کرد. به طور معمول سقف هال و پذیرایی با طراحی های خاص کار می شود ولی لزومی به اجرای نورپردازی و تزئینات برای سقف اتاق خواب نیست. تعداد اتاق خواب ها و نحوه اجرای کار روی هزینه بازسازی خانه تاثیر مستقیم دارد. ساخت کمد دیواری های قدیمی از طریق دیوار کشی و چهارچوب فلزی تقریبا منسوخ شده است. امروزه انواع کمد دیواری ام دی اف با استحکام زیاد و ابعاد کوچکتر جانشین کمدهای قدیمی شده اند. ابعاد کمد دیواری با توجه به محل قرارگیری تخت و ابعاد تختخواب مشخص می شود. کمد دیواری نباید مانعی در جای گیری تخت خواب ایجاد کند. دیوارپوش ها و کفپوش ها هم هزینه های بازسازی را افزایش می دهند.

 

بازسازی ساختمان به زبان ساده

بازسازی ساختمان عبارت است از بازسازی نمونه اولیه آثار معماری آسیب دیده یا تخریب شده یا بخش هایی از ساختمان ها. بازسازی ساختمان برای قرن ها یک امر رایج بوده است. دلایل بازسازی ساختمان گاهی نتیجه تخریب بناهای تاریخی است که توسط ساکنان منطقه به عنوان آسیب زا تجربه می شود، مانند جنگ، اشتباهات برنامه ریزی و تخریب با انگیزه های سیاسی، گاهی اوقات صرفاً نتیجه بلایای طبیعی است. به عنوان مثال می توان به یونگدینگمن دروازه شهر پکن که به طور موقت قربانی ترافیک شد اشاره کرد.

بازسازی ساختمان

 

گزینه ها برای بازسازی ساختمان

رویکردهای مختلفی برای بازسازی وجود دارد که از نظر درجه وفاداری به اصل و حساسیت به اجرا متفاوت است. در معماری، گئورگ مورش بازسازی را به عنوان “روش علمی استخراج منابع برای بازسازی چیزهایی که از بین رفته اند، بدون توجه به زمانی که از آن زمان گذشته است” توصیف می کند. به عنوان مقال بازسازی واقعی به بازسازی ای گفته می‌شود که با استفاده از مواد مشابه و همان روش‌های ممکن پس از تحقیقات گسترده منبع انجام شود. اغلب از اجزای اصلی موجود استفاده می شود. این نوع بازسازی را می توان بیش از هر چیز در ساختمان های مهم فرهنگی و تاریخی یافت، که سپس به عنوان اشیایی برای تماشا و استفاده به عنوان موزه استفاده می شود. نمونه ای از آن تکمیل کلیسای جامع کلن است که سرانجام در اواخر قرن نوزدهم زمانی که نقشه های اولیه ساخت و ساز کشف شد و آنها دنبال شدند، تکمیل شد. همچنین بازسازی با شیوه های مدرن بازسازی‌ای است که به دلیل کمبود منابع، الزامات وفاداری به نسخه اصلی را برآورده نمی‌کند. نمونه‌های معمولی، برای مثال، زمانی هستند که فقط پلان‌های نما یا مستندات تصویری ساختمان‌ها حفظ می‌شوند. این نوع بازسازی «خلاقانه جدید»، همراه با تخیل فراوان، اوج شکوفایی خود را به ویژه در تاریخ گرایی (با نئورومانسک، نئوگوتیک، نئو رنسانس و نئوباروک) داشت. بسیاری از قلعه‌های نئوگوتیک از بقایای قلعه‌های قرون وسطایی مانند قلعه هوهن شوانگاو، قلعه ایلین دونان، اسکاتلند، قلعه هوهنزولرن و بسیاری دیگر تا ثلث اول قرن بیستم ایجاد شده‌اند.

 

به چه مواردی در هزینه بازسازی ساختمان باید دقت کنیم؟

یک ساختمان بازسازی شده نیاز به مراقبت ویژه ای دارد، به خصوص در مورد سازه های قدیمی و مصالح ساختمانی، بلکه ساختمان های تاریخی اغلب مملو از شگفتی ها هستند و این شگفتی ها می توانند به سرعت جمع شوند. مهم نیست که چقدر به مرمت ساختمان علاقه دارید، نجات یک ساختمان تاریخی در شهر خود از تخریب یا پوسیدگی کار بسیار مهمی است. با این حال، اگر پروژه مرمت بنای تاریخی به درستی انجام شود، جان تازه ای به یک سازه زیبا می دهید.  هنگامی که برای اولین بار با یک پروژه مرمت ساختمان تاریخی شروع می کنید، ممکن است وسوسه شوید که فوراً کابینت ها، قالب گیری تاج و لوازم جدید را انتخاب کنید، اما اولین قدم شما باید بیشتر عملی باشد تا زیبایی. بناهای تاریخی گهگاه دارای عوارضی هستند که مستقیماً بر یکپارچگی ساختمان تأثیر می گذارد. هنگام به روز رسانی یک بنای تاریخی، حفظ و تعمیر تا حد امکان از سیستم ساختاری اصلی ترجیح داده می شود. با این حال، اگر متوجه شدید که امکانات بیشتری باید اضافه شود، ابتدا باید مطمئن شوید که ساختمان می‌تواند از چنین امکاناتی پشتیبانی کند. برخی از ساختمان‌های تاریخی دارای سیستم‌های سازه‌ای هستند که ممکن است در هنگام تغییر یا تعمیر عناصر آن نیاز به حساسیت داشته باشند و در برخی موارد، ممکن است لازم باشد یک سیستم ساختاری کاملاً جدید برای تقویت سیستم موجود با نوآوری‌های مدرن اضافه شود.

 

آیا ساختمان شما باید بازسازی شود؟

بسیاری از صاحب نظران معماری معتقدند که تمام ساختمان های جدید باید به آینده نگاه کنند نه گذشته. با این وجود، یک احساسات مردمی مداوم معتقد است که تراژدی طبیعی یا ساخته دست بشر نباید ما را از میراث مهم محروم کند و بازسازی دقیق مکان‌های شاخص از دست رفته یک فعالیت مشروع است. بازسازی ها در خدمت نیازهای عاطفی، میهنی، زیبایی شناختی و آموزشی است. علاوه بر این، اکثر بازسازی ها خصوصا بازسازی مسکونی، چه در اینجا و چه در خارج از کشور، دستاوردهای علمی و جدی هستند.

زمان نشان داده است که تعداد کمی از مردم از این مکان های دیدنی احیا شده پشیمان می شوند. برای نشان دادن این نکته، من در اینجا به پانزده بازسازی آشکار اشاره کردم که همه آنها اکنون امکانات عمومی نمادین هستند. معیار گنجاندن آثار بازسازی شده در این قطعه، بازآفرینی دقیق نمای بیرونی یک ساختمان کاملاً یا تقریباً از دست رفته است. چنین پروژه هایی ممکن است شامل تکرار فضای داخلی اصلی باشد یا نباشد. این تعریف مانع از ساختمان‌های تخریب‌شده مانند کلیساهای رن لندن می‌شود که در آن دیوارهای بیرونی از بلایتس تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده‌اند. با این حال، همانطور که در مورد دارتموث هال در زیر مورد بحث قرار گرفت، برخی از بازسازی ها سیستم های ساختاری مدرن و مواد ضد حریق را در خود جای داده اند. ممکن است دلایل قانع کننده ای برای انجام بازسازی وجود داشته باشد. چنین تصمیمی باید بر اساس درک روشنی از اهمیت دارایی میراث باشد. هنگامی که آن را به دست آوردید، می توانید هر گونه ضرر و فواید بازسازی را به این اهمیت مورد توجه قرار دهید.

 

میزان تقاضا برای بازسازی ساختمان

از قرن نوزدهم،جهان به طور کلی رویکردی مبتنی بر حفاظت و نه بازسازی یا بازسازی منزل را برای مدیریت دارایی‌های میراثی مانند بناهای باستانی و بناهای تاریخی اتخاذ کرده است. این رویکرد تا حدی از طریق آزمون و خطا ظاهر شد و سپس در طول زمان در سیاست دولت رسمیت یافت. در سیاست و رویه انگلیسی، مقاومت مستدلی در برابر کار مرمت و بازسازی وجود دارد. به طور خاص، بی میلی برای انجام کارهای مرمتی وجود دارد که به قیمت درک کامل دارایی میراث، «افزودن» را حذف می کند. مخالفت با کار بازسازی نیز در جایی ظاهر می شود که شواهد کافی برای اعتبار دارایی میراث بازسازی شده وجود نداشته باشد. این با مفهوم اهمیت نسبی که در راهنمای برنامه‌ریزی کنونی در انگلستان آمده است، تعدیل شده است. این مفهوم تشخیص می‌دهد که همه بخش‌های دارایی میراث از ارزش یکسانی در درک تاریخچه و توسعه آن برخوردار نیستند. همچنین تشخیص می دهد که تغییری که مهم ترین عناصر را حفظ یا افزایش می دهد، در حالی که اجازه از دست دادن اجزایی را می دهد که به اهمیت کمک نمی کنند، مطلوب است.

 

برای بازسازی ساختمان با ما در تماس باشید

همانطور که قبلاً گفتیم، پروژه مرمت بناهای تاریخی کار کوچکی نیست، و داشتن تیمی از افراد مجرب برای کمک به ارائه کمک در طول فرآیند مرمت و در عین حال درک هدف نهایی از بازسازی ملک می تواند بسیار مفید باشد. یک پیمانکار و یک بازرس می توانند به تخمین مقدار کاری که باید انجام شود و هزینه آن کمک می کنند، در حالی که یک محقق می تواند به شما کمک کند مواد مناسب را برای کار خریداری کنید. ما می دانیم که ممکن است دوست داشته باشید به تنهایی با این نوع پروژه ها مقابله کنید، اما مطمئناً افراد با استعدادی را در اطراف خود می خواهید که می توانند در طول فرآیند بازسازی یک خانه تاریخی به شما کمک کنند. برای تماس با کارشناسان بازسازی گریت کابینت می توانید از شماره تلفن ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ استفاده کنید.

 

آیا هزینه بازسازی ساختمان از خرید ساختمان نوساز کمتر است؟

هزینه بازسازی ساختمان به لحاظ اقتصادی از هزینه ساخت بنا کمتر بوده و در واقع قابل مقایسه با قیمت مصالح و ساخت و ساز کامل بنا نیست.

چرا باید ساختمان را بازسازی کرد؟

مزیت اصلی بازسازی خانه، فرصتی است که برای کشف خانه ای پر از شخصیت و ویژگی های اصلی ارائه می دهد. نکته دوم این است که یک پروژه نوسازی، اگر به درستی انجام شود، می تواند بازده چشمگیر سرمایه گذاری شما را ببیند.

چگونه برای بازسازی ساختمان برنامه ریزی کنیم؟

شروع یک پروژه نوسازی به همان اندازه که هیجان انگیز است دلهره آور است؛ به خصوص اگر تجربه بازسازی نداشته باشید. برنامه ریزی و زمانبندی کارها برای بازسازی خانه کاملا ضروری است. سعی نکنید بدون برنامه شروع کنید.

آیا بازسازی ساختمان صرفه اقتصادی دارد؟

با توجه به تجربه چندین و چند ساله ما و همکاران عزیز، همواره بازسازی کردن یک خانه از لحاظ اقتصادی فوق العاده به صرفه است، تنها مشکل حین بازسازی های بزرگ این است که برای مدت طولانی یعنی حداقل ۴-۶ هفته باید صبر کنید و یا در محل دیگری موقتا سکنا گزینید.

برای اقشار متوسط بازسازی ساختمان را توصیه می کنید؟

بازسازی اصلا از همان اول هم یک گزینه برای داشتن خانه ای لوکس برای قشر متوسط بوده است!

 

امیدواریم که این مطلب پاسخگوی سوالات شما همراهان خوب شرکت بازسازی گریت درمورد هزینه بازسازی ساختمان بوده باشد، فراموش نکنید که همیشه می توانید برای پرسیدن سوالات خود و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس بوده و یا از طریق فرم زیر اقدام به ارتباط با کارشناسان ما نمایید.

  نظر شما درمورد بازسازی ساختمان چیست؟ با آن موافق هستید یا با این که منازل باید تخریب شده و از نو در پلتفرمی دیگر ساخته شوند؟ هزینه بازسازی ساختمان از نظر شما منطقی است؟ آیا خرید ساختمان نوساز بهتر است یا هزینه برای بازسازی ساختمان؟ خوشحال می شویم نظراتتان را درمورد بازسازی ساختمان برای ما بنویسید!