اشتباهات مهم در بازسازی ملک

اشتباهات مهم در بازسازی ملک

چند اشتباهی که در بازسازی ملک نباید انجام داد!

بازسازی خانه گاهی اندازه یک خانه نوساز می‌تواند هزینه داشته باشد. پس حواستان را جمع کنید و آن را درست و اصولی انجام دهید و از کارهای اضافی بپرهیزید. خیلی از ما قصد داریم در خانه‌هایی زندگی کنیم که قدیمی هستند و نیاز به بازسازی دارند، یا اینکه چند سالی است در خانه‌ای در حال زندگی هستیم که حالا نیاز به بازسازی دارد. چه خودمان بخواهیم خانه را بازسازی کنیم، چه از افراد حرفه‌ای برای انجام این کار استفاده کنیم، باید توجه داشته باشیم که مواردی را در بازسازی لحاظ کنیم که واقعا لازم است و بودجه و زمان خود را بیهوده هدر ندهیم. در این نوشته سعی داریم چند مورد از رایج‌ترین اشتباهات مربوط به بازسازی منازل را ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

 

برآورد نکردن بودجه واقعی بازسازی ملک

بازسازی و نوسازی خانه‌ها، اغلب بیشتر از حد انتظار هزینه دارند. سعی کنید وقتی در حال برنامه‌ریزی برای بودجه هستید، مبلغی را حدود ۲۰% بیشتر در نظر بگیرید تا در آخر سورپرایز نشوید! گاهی ممکن است شما موردی را در برنامه بازسازی نداشته باشید، اما در روند کار مجبور شوید، آن را انجام دهید. مثلا در بازسازی دیوارها با مشکل سیم‌کشی مواجه شوید.

 

عدم توجه به معماری اصلی بازسازی ملک

حتما لازم نیست بازسازی ملک و خانه یا چیدمانی که برای خانه در نظر می‌گیرید، دقیقا بر اساس معماری اصلی خانه باشد، اما در نظر داشته باشید که طراحی جدید شما بهتر است تکمیل کننده معماری قبلی باشد یا حال و هوای خانه قبلی را در خود داشته باشد. اینکار علاوه بر اینکه به افزایش ارزش مالی ساختمان اضافه می‌کند، باعث می‌شود احساس خوبی با زندگی در خانه جدید داشته باشید، نه حس غریبی!

 

فدا کردن عملکرد برای فرم

بازسازی ملک

در بازسازی خانه به عملکرد تک‌تک اجزا در فضا فکر کنید. به جزئیاتی مانند درب‌ها و پنجره‌ها فکر کنید و بیشتر از اینکه به فرم و شکل یا زیبایی آن‌ها توجه کنید، به عملکرد و تاثیری که در خانه می‌گذارند، فکر کنید. مثلا تاثیر آن‌ها بر کاهش آلودگی صوتی یا جلوگیری از هدرررفت انرژیِ در خانه.

 

بازسازی ملک بر اساس مد روز

درست است که بازسازی بر اساس ترندها و مد روز جالب و زیباست اما این نکته را در نظر داشته باشید که طول رونق این نوع طراحی یا بازسازی ممکن است کوتاه باشد. سعی کنید در طراحی برای بازسازی خانه به درست و اصولی بودن بیشتر از مد روز بودن توجه کنید.

 

انتخاب وسایل مورد نظر بازسازی ملک، در آخر کار

اگر قرار است وسایل جدیدی برای خانه بخرید، در برنامه‌ریزی خود برای بازسازی، وسایلی که قرار است در بازسازی جدید جای دهید، مشخص کنید و در طراحی لحاظ کنید. اما خرید یا نصب آن را به آخر کار، یعنی وقتی خانه آماده چیدمان است، موکول کنید.

 

خرید مواد اولیه بازسازی ملک، خیلی زود

همه متریال یا مواد و مصالحی که برای بازسازی خانه نیاز دارید، یک‌جا و همان اول پروژه نخرید. صبر داشته باشید و در هر مرحله از پیشرفت پروژه مواد مورد نیاز را تهیه کنید. با این کار اندازه‌گیری میزان و نوع موادی که نیاز دارید، دقیق‌تر انجام می‌شود و به قول معروف می‌دانید چه می‌خواهید و چقدر باید سفارش دهید.

 

عدم سفارش مواد اضافی مثل کفپوش

توجه داشته باشید وقتی در حال سفارش و خرید مواد یا مصالح هستید، کمی اضافه‌تر تهیه کنید تا در اتمام کار اگر نواقصی وجود داشت، بتوانید آن را برطرف کنید. مثلا برای کفپوش یا کاغذ دیواری.

 

تمرکز روی ظاهر

در بازسازی خانه قبل از توجه به ظاهر، باید روی موارد زیرساختی و ایمنی خانه تمرکز کنید. مواردی مانند زیرسازی، لوله‌کشی، سیستم برق و سیم‌کشی، آب و فاضلاب و … . گاهی بعد از بازسازی، مشکلات زیرساختی به وجود می‌آید که برای رفع آن مجبورید هزینه‌ی مجدد بکنید.

 

عدم توجه به گردش کار

این مورد به این معنی است که در طراحی جدیدِ هر قسمتی از خانه مثلا آشپزخانه، به نوع کاری که قرار است در آن‌جا انجام دهید و عملکرد آن دقت کنید. مثلا در جانمایی یخچال، اجاق گاز و سینک توجه داشته باشید که طوری طراحی شود که از کار کردن در آن‌جا لذت ببرید. به طور کلی راحتی و کارآمدی در فضا را در بازسازی لحاظ کنید.

 

خرید مواد ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت

بازسازی خانه جایی برای صرفه‌جویی زیاد نیست. چون اگر در بازسازی به خاطر ارزان بودن، از مواد و مصالح بی‌کیفیت استفاده کنید، بعدا خرج اضافی روی دستتان می‌گذارد. مواد و مصالحی به کار ببرید که تا چندین سال نیازی به تعویض و تعمیرات اساسی نداشته باشید.

 

بازسازی ملک یا به‌روزرسانی موارد اشتباه

بازسازی ملک نوسازی و بازسازی مزایای بازسازی ساختمان

در بازسازی خانه روی مواردی تمرکز کنید که ارزش بلندمدتی به خانه شما اضافه می‌کنند؛ مانند بازسازی فضاهای ذخیره‌سازی مثل کمدها. مثلا اگر بودجه‌تان کافی نیست به جای اینکه یک دیوار زیبای گران‌قیمت داشته باشید، روی کف و سقف خانه سرمایه‌گذاری کنید!

 

نادیده گرفتن جزئیات بازسازی ملک

یک‌سری جزئیات در بازسازی خانه هستند که وقتی در حال بازسازی هستید، آن‌ها را نادیده می‌گیرید یا انجام آن را به بعد موکول می‌کنید. مثلا قفسه‌ها یا کشوهای داخل کابینت‌ها و کمدهای آشپزخانه و کلا مواردی که به بهتر شدن و کارآمدتر شدن فضا کمک می‌کنند. سعی کنید این موارد را هنگام بازسازی کلی انجام دهید و به فضا اضافه کنید. چون اضافه کردن این موارد بعد از بازسازی سخت است و ممکن است به موارد و مصالح اصلی آسیب بزند.

 

عجله در انتخاب پیمان‌کار

اگر می‌خواهید کار بازسازی خانه‌تان را به پیمانکار بسپارید، عجله نکنید. زیاد تحقیق کنید و برای انتخاب وسواس به خرج دهید. در مورد همه موارد، چیدمان، روند ساخت، هزینه و… با او صحبت کنید. به صرف ارزان بودن قیمت پیشنهادی، پیمانکار را انتخاب نکنید. نمونه‌های کاری او را ببینید و به دقت بررسی کنید. بعد از مقایسه آن‌ها با هم و آگاهی کامل، انتخاب کنید. فراموش نکنید، قرار است یه کار اصولی انجام دهید.

 

عدم مشورت با متخصصان بازسازی ملک

سعی کنید ابتدا با یک معمار یا طراح متخصص مشورت کنید و بعد در مورد بازسازی ساختمان برنامه‌ریزی کنید. آن‌ها مواردی را می‌بینند که شما نمی‌بینید. این کار به بازسازی کارآمدتر و اصولی‌تر خانه شما کمک بزرگی می‌کند.

 

نادیده گرفتن نورپردازی در بازسازی ملک

حتما در برنامه طراحی و بازسازی ملک، چگونگی نورپردازی خانه را لحاظ کنید. اینکه از چه وسایلی و در کجا می‌خواهید استفاده کنید و این وسایل چه تاثیری در روشنایی خانه شما دارند، مهم است.

 

خرید ناگهانی یا عجله‌ای

قبل از خرید مواد، مصالح و وسایل، کل پروژه و وسایلی که برای بازسازی نیاز هست را بررسی کنید و همه عناصر را با هم و به صورت یک کل منسجم در نظر بگیرید. فراموش نکنید که قرار است همه قطعات خانه و وسایل از جمله، دیوارها، کفپوش‌ها، سقف‌ها و کابینت‌ها، ظاهری منسجم و هماهنگ به خانه شما دهند.

 

عدم توجه به ورودی‌ها

در برنامه‌ریزی برای وسایل و چیدمان، حتما درها و راهروها و کلا ورودی‌ها را اندازه بگیرید، که بتوانید به راحتی برای جابجایی وسایل از آن‌ها عبور کنید.

 

عدم توجه به کیفیت پنجره‌ها

یکی از مواردی که در بازسازی خانه بسیار اهمیت دارد، پنجره است. پنجره‌های خود را باکیفیت انتخاب کنید. آن‌ها نقش مهمی در حفظ انرژی و حرارت در خانه دارند و می‌توانند هم روی رضایت کلی شما از فضای خانه تاثیر داشته باشند، هم مبلغ قبض‌های خدماتی شما در آخر ماه!

 

انتخاب رنگ اشتباه در بازسازی ملک

بازسازی ملک

علاوه بر زیبایی رنگ‌ها کاراییِ آن‌ها نیز در انتخاب آن‌ها موثر است. در انتخاب رنگ هنگام بازسازی خانه، به جنس و کاربرد آن توجه داشته باشید. رنگی که برای سقف مناسب است با رنگی که روی دیوار اتاق زده می‌شود، متفاوت است. مثلا رنگ‌های دیوار بیشتر از رنگ سقف، شستشو یا نظافت می‌شوند، پس جنس و نوع آن باید متفاوت باشد.

 

غفلت از محوطه ورود

اولین جایی که کسی وارد خانه شما می‌شود و با آن روبرو می‌شود، محوطه بیرونی خانه شماست. از آن غافل نشوید. این محوطه می‌تواند، راهرو، لابی یا حیاط خانه شما باشد. پس در بازسازی خانه آن ‌را فراموش نکنید.

 

انتظارات غیر واقعی از بازسازی ملک

قبل از این‌که بازسازی و نوسازی خانه خود را شروع کنید، آگاه باشید که این یک کار کثیف، پر سر و صدا و ناخوشایند است. انتظار سختی کار را داشته باشید و توانایی خود را در نظر بگیرید. مثلا زمانی که برای بازسازی انتخاب می‌کنید مهم است. در فصل‌های گرم سال که زمان مناسبی برای بازسازی است، سر پیمانکاران شلوغ است و ممکن است با بدقولی و بحث و جدل روبرو شوید. اما در فصل سرما پیمانکاران وقت آزاد بیشتری برای تمرکز و روی پروژه شما دارند و می‌توانند خوش‌قول‌تر باشند. در هرصورت قبل از شروع بازسازی زمان‌بندی واقع‌بینانه برای اتمام پروژه داشته باشید. سعی کنید از پیمانکار پروژه تخمین زمان اتمام پروژه را بخواهید و آن را جدی بگیرید.

 

پروژه‌های بدون مجوز

اگر در بازسازی ساختمان خود، ساخت‌و ساز یا پروژه‌ای دارید که نیاز به مجوز شهرداری دارد، قبل از شروع کار آن را بگیرید. چون ممکن است بعد از اتمام مجبور به تخریب شوید!

 

دست کم گرفتن خطرات ایمنی

حواستان باشد که هنگام کار، همه کسانی که مشغول بازسازی هستند، نکات ایمنی را رعایت کنند. مانند پوشیدن لباس محافظ، عینک ایمنی، دستکش و …

 

چیدمان وسایل اضافی

حتما لازم نیست که حالا که خانه‌تان بازسازی و نو شده، همه وسایل خانه را عوض کنید یا وسایل اضافی بخرید. خانه را شلوغ نکنید. سعی کنید در انتخاب وسایل، به کارآمدی آن در خانه فکر کنید و هیجانی نشوید!

 

عدم هماهنگی تیم‌ها با هم

شما در بازسازی و نوسازی خانه با تیم‌های مختلفی مثل معماری، طراحی و پیمانکاران روبرو هستید. بهتر است آن‌ها با هم درمورد روند کار صحبت کنند و هماهنگی لازم را با هم پیدا کنند. چون اگر قرار باشد هرکس بدون توجه به کار دیگری، کار خودش را بکند، پروژه حتما به مشکل می‌خورد.

 

حتما با خواندن موارد بالا دیگر متوجه شده‌اید که در بازسازی ملک با یک کار جدی و مهم روبرو هستید. به این معنی که بازسازی خانه را به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید. برنامه‌ریزی دقیق برای آن داشته باشید و حتما با متخصصان این حوزه مشورت کنید. بهتر است در برنامه‌ریزی برای بازسازی، بودجه خود را در نظر بگیرید و مواردی که باید بازسازی شوند، اولویت‌بندی کنید. اول زیرساخت‌ها و بعد روی فرم و ظاهر تمرکز کنید. فراموش نکنید که بازسازی خانه قرار است به کارآمدتر کردن خانه و حس رضایت شما در بلندمدت کمک کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا سوالی در خصوص بازسازی خانه دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

اگر از این نوشته لذت بردید و تمایل به کسب اطلاعات بیشتر داشتید، می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۲۵۱۲۵۲ تماس گرفته، از مشاوره واتس‌اپی استفاده کرده یا از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید!

   

   

   

  برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
  [کل: ۳ میانگین: ۵]

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.